President Meta condemns City Council’s decision to demolish the National Theater: A criminal act!

President Meta condemns City Council’s decision to demolish the National Theater: A criminal act!

12:20, 15/05/2020

Albanian President Ilir Meta expressed his concern over the decision of the City Council of Tirana to pull down the building of the National Theater in the center of the Albanian capital.

Meta said the decision is a “criminal activity” of the Municipality of Tirana.

“The Theater is protected by the Constitution and the international convents where Albania adheres to. They prevail over any other act. I see as an extraordinary madness any effort to demolish the Theater without exhausting first the Constitutional way of this issue that has taken clear national and European dimensions. The facts made public in the last 24 hours speak about an unacceptable criminal activity that would unforgivable at any time”, Meta said in Kavaja today.

The President was referring to the leaked official e-mails for organizing the meeting of the Council, where it is understood that the meeting to vote for the demolition of TK should take place on May 15, at 12:00. But on the evening of May 14, the City Council published the decision approved by the councilors, which paves the way for the demolition of the Theater, although there has been no official announcement of a meeting of the Council and therefore a vote on the 14th. It is not known how the decision was made, how it was voted and how the vote was administered and why this vote took place 24 hours earlier than the announced meeting of the Council.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Atdhetari15/05/2020 13:05

He me te lumsha, asnje presje komentit tend o shqipe o sot o kurre ,se neser do mbajne femijet tane Spiroleshken mbi kurriz ,hallall

Shqiptari15/05/2020 12:28

PORDHE ME RIGON O LIKE!!! FJALE, FJALE, LLOGJE KAVAJE, DEKLARATA NGA HENA!! PO FLET SIKUR JE KREU I OBSH DHE JO PRESIDENTI I SHQIPERISE!!! APO SI KREU I OKB, QE DUHET TA BEJE NJE DEKLARATE TE TILLE DHE VARI LESHTE PASTAJ. SHQIPERI HESAPI!!! O LIKEEEEEEEEEEEEEE!!!! O PRESIDENT I NARKO-REPUBLIKES SE SURRELIT!!! O PRESIDENT I BANANO-REPUBLIKES SE LESHIT E TE PRESHIT!!!! VETEM KRYENGRITJA ESHTE ZGJIDHJA PER TE SHEPTUAR NGA NARKO-REGJIMI KLEPTOKRATO-FASHIST I BANDES RILINDJA DHE NGA SATRAPI I SURRELIT!!! DIL NE SHESH DHE BEJI THIRRJE POPULLIT PER KRYENGRITJE SA NUK ESHTE VONE! SATRAPI SI SURRELIT QELLIMISHT E ZGJATI PERIUDHEN E FATKEQESISE NATYRORE TE COVID-19 PER T'I MBAJTUR NJEREZIT MBYLLUR SI PULAT NE KOTEC DHE VETE DEL SI GJEL EKRAN ME EKRAN DUKE TMERRUAR NJEREZIT. POR NGA ANA TJETER BASHKE ME QELBIN E TIRONES PO VJEDHIN C'TE MUNDEN!!! KAQ BUDALLENJ, IDIOTE, TE TREMBUR DHE PA DINJITET QENKEMI NE SHQIPTARET? PO NA MARRIN NEPER KEMBE 2 PLEHRA, 2 FAQEZINJ, 2 MASKARENJ, 2 QELBESIRA!! SA QESHARAKE DHE TE GENJESHTRA DUKEN SOT TRIMERITE E SHQIPTAREVE NDER SHEKUJ, NDER VITE KUNDER PUSHTUESVE TE HUAJ, POR SIDOMOS ATO TRIMERITE E VIETEVE 1990, KUR U NGRITEN PER TE RREZUAR REGJIMIN GJAKATAR KOMUNIST DHE BUSTIN E DIKATATORIT HOXHA???!!!! FEMIJET DHE NIPERIT TANE NUK I BESOJNE DOT "TRIMERITE" E SHQIPTAREVE, KUR PRINDERIT DHE GJYSHERIT E TYRE TE TREMBUR, I SHIKOJNE VETEM DUKE SHARE E DUKE QARE TE MBYLLUR BRENDA NE KOTEC!! BRENDA NE KOTECIN RILINDAS "COVID-19" DERI NE 2021!!!!! SI DO T'IU THUASH NESER NIPERVE E MBESAVE O LIKE PRESIDENTI??? - MBROJTA KUSHTETUTEN!!! MBROJTA KUSHTETUTEN SI TRIM NGA SKRAPARI??? CILEN KUSHTETUTE MBROJTE??? ATE COPE LIBER TE KUQ QE MBAN KOT NE DORE DHE E PUTH 2-3 HERE, DHE PASTAJ TA PSHURR EDHE SPIROPALI ME LALI ERIN???!!! NGRIHUNI O POPULL!!! SOT JEMI NE KUSHTET EKONOMIKO-POLITIKE TE SHQIPERISE SE VITIT 1945!!! JEMI NE PRAG TE RIVENDOSJES SE REGJIMIT DIKTATORIAL HOXHISTO-RAMIST, PERPARA SURRATIT TE SHBA DHE BE QE OSE NUK DUAN TA KUPTOJNE OSE AS QE E RRUAJNE FARE E NUK UA NDJEN SE CFARE PO NDODH NE SHQIPERI!!!! O SOT, O KURRE!!!

Shto koment

Denonco