Koronavirusi/ Manastirliu: Ja sa teste mund të bëjë Shqipëria

Koronavirusi/ Manastirliu: Ja sa teste mund të bëjë Shqipëria

23:04, 07/04/2020

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu deklaron me përgjegjësi se vendi ynë i ka marrë të gjitha masat për të kryer testimet e nevojshme ndaj qytetarëve që dyshohen të infektuar nga koronavirusi COVID-19.

NĂ« njĂ« lidhje direkte pĂ«r emisionin “Opinion” nĂ« Tv Klan, Manastirliu u pyet konkretisht sa teste ka ShqipĂ«ria, duke iu referuar edhe deklaratave tĂ« Lulzim BashĂ«s pĂ«r tĂ« rritur numrin e testimeve.

Ogerta Manastirliu: Mund t’ju them me plot pĂ«rgjegjĂ«si qĂ« ShqipĂ«ria i ka marrĂ« masat nĂ« vazhdimĂ«si dhe ka siguruar tĂ« gjithĂ« testet e nevojshme pĂ«r tĂ« realizuar testimet pĂ«r persona tĂ« cilĂ«t janĂ« tĂ« dyshuar tĂ« gjithĂ« kontaktet e tyre tĂ« afĂ«rta apo kontaktet e e dyta dhe tĂ« treta pĂ«r tĂ« diagnostikuar nĂ«se janĂ« apo jo me COVID.

Blendi Fevziu: Sa teste kemi konkretisht? A keni një shifër?

Ogerta Manastirliu: Testet janĂ« tĂ« mjaftueshme. NĂ«se do t’ju thoja sot njĂ« shifĂ«r qĂ« edhe mund t’ju a them, por nĂ« vazhdimĂ«si ne furnizohemi dhe kemi rritje tĂ« stokut. Edhe sot kanĂ« ardhur kite tĂ« reja, janĂ« 2 mijĂ«. 4 mijĂ« Ă«shtĂ« lidhur kontrata pĂ«r tĂ« ardhur, 10 mijĂ« po bĂ«het procedura, 20 mijĂ« nga OBSH. Pra, kitet janĂ« nĂ« vazhdimĂ«si. Por edhe kontrata pĂ«rsa i pĂ«rket 1 mijĂ« kiteve nĂ« QSUT Ă«shtĂ« gati dhe fillon procesimi i testeve dhe nĂ« QSUT. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco