Hajde Majkën

Hajde Majkën

17:42, 06/04/2020

Nga Ylli Dylgjeri - 

Hajde majken!

Mu kujtua prap sot ajo histori e dhimbshme e ndodhur shume vite më parë, në rrugën për në Prishtinë. Ishin ditët e para të çlirimit të Kosovës. Punoja në gazetën  Koha Jonë. Po shkoja me një delegacion qeveritar shqiptar, që me porosi të zonjës Medeleine Albright, do të bisedonim për të bindur faktorin politik në Kosove, që të ulnim tensionet, e të mos vrisnin familjarët e serbëve që kishin mbetur në Kosovën e çliruar nga NATO.

Rrugës për në Prishtinë, në dalje të Gjakovës, nje konvoi serb, me autoblinda e armatim të rëndë, shoqërohej nga trupat e Natos drejt Beogradit. 

Policia ushtarake na urdhëroj të hapnim krahun për  të kaluar konvoji serb. Ashtu bëmë. Me mua në makinë ishte edhe një operator i TVSH-së. ...

Kur konvoi i blinduar me ushtarë mbi kupolat e tankeve  serbe po na parakalonte, operatori i TVSH del nga makina dhe ndez kameran për ti filmuar. Por... për 
pak na ngjahu hataja! Një nga ushtaret serb sheh kameramanin që po i filmon dhe thërret me të shara:

Hajde majkën! Majkën!

Operatori ynë patriot ja kthen vrik: Të q..fsha Milosheviçin!

Kaq duhej. Ushtarët serb u ndezën. Mbushin armët.

Unë tërheq nga këmbet në makinë operatorin. Na iku gjaku!...Por... konvoji serb parkalon, dhe ne na fillon t'na lëviz sërisht gjaku. Duke e qetësuar veten, i kthehem operatorit;

Po ç'pate o gomar që shave?

Ai ma kthen me trimëri: Se dëgjove? Na shanë kryeministrin Majko! Ndaj sdurova e ja ktheva. Kaq duhej, të qeshja deri në Prishtinë. Kishte ngatëruar majkën (nënën) me Majkon!

Mu kujtua sot, kur "ka humbur" Ministri i Emigracionit Majko e shqiptarët po dergjen prej ditësh në kufirin neutral,  për të hyrë në atdheun e tyre. Tmerr! Hajde majken!
S'di ku ta gjej prapë atë ushtarin serb?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari06/04/2020 18:28

O DYLGJER! MOS THUAJ HAJDE MAJKEN! MAJKEN! SIC THOSHIN SERBET, POR THUAJE SHQIP: HAJNE NENEN O MAJKO! TE QIFSHA NENEN O MAJKO MUTI!!!!! O PLEHRE! O PEDERAST MUTI! O NJERI PA DINJITET! PA KARAKTER! KU JE O MAJKO MUTI! O TE QIFSHA ROBT QE TRASH EDHE ZERIN TI O LEGEN! LYEJI FLOKET E BARDHE ME MUT O MAJKO NENEN!

Shqiptari06/04/2020 17:58

Mos kerko shume per ushtarin e ke ne surrel Gjithe diten Facebook duke bere MAJKEN

Shto koment

Denonco