Vasili e sulmoi për emigrantë në kufi, përgjigjet Majko: Mos sulmo shtëpinë tënde

Vasili e sulmoi për emigrantë në kufi, përgjigjet Majko: Mos sulmo shtëpinë tënde

13:37, 06/04/2020

Pas kritikave të shumta për emigrantet që kanë mbetur të ngecur në kufijtë tokesore me Greqinë, pa u lejuar të futen në atdhe, dhe akuzave të bera sot nga nënkryetari i LSI-se, Petrit Vasli, ka ardhur edhe një sqarim-reagim nga ministri i Diaspores, Pandeli Majko. 

'Sot pash se një ish-socialist (Petrit Vasilin) që gjen kënaqësinë duke goditur ish-shtëpinë e tij.

Ai aludonte se nuk po bëhej (dhe bëja) asgjë për fatin e njerzve të bllokuar në kufirin shtetëror nga emergjenca kombëtare. Logjika të tilla në “kohë kolere” janë të justifikuara! Inati e ka rrugën e gjatë!'-shkruan Majko.

Sipas tij,'shqetësimi për qytetarët e bllokuar në kufi është legjitim! Mënyra e të kërkuarit është sikur në Shqipëri ska ndodhur asgjë, a thua se ka ikur energjia elektrike e cila do të vijë pas pak…!'.

Reagimi i ministrit Pandeli Majko:

Qëndrimi në shtëpi për një kohë relativisht të gjatë nxit fantazinë. Sot pash se një ish-socialist (Petrit Vasilin) që gjen kënaqësinë duke goditur ish-shtëpinë e tij. Ai aludonte se nuk po bëhej (dhe bëja) asgjë për fatin e njerzve të bllokuar në kufirin shtetëror nga emergjenca kombëtare.

Logjika të tilla në “kohë kolere” janë të justifikuara! Inati e ka rrugën e gjatë! Puna si rregull bëhet në zyrë dhe ku nuk kam munguar asnjë ditë!

Megjithëse jashtë fushës së përgjegjësisë sime, por me përgjegjësi njerëzore kam komunikuar prej ditësh me Kryeministrin, Ministrin e Brendshëm, Ministren e Shqëndetësisë, Ministrin në detyrë për Europën dhe Politikën e jashtme, zëvendësministren e brendshme dhe zëvendësministrin (tjetër) në Ministrinë e për Europën dhe Politikën e Jashtme… dhe vazhdoj të komunikoj.

Shpresoj, që rregullat e emergjencës dhe task-forca që drejton atë do të gjejnë mekanizmin e zgjidhjes së situatës!

Kjo është luftë! Dikush mund ti duket retorikë por ende ska kuptuar se bota po ndryshon me egërsimin e gjendjes së pandemisë! Dhe kjo që po ndodh është një gjendje lufte e paprecedent! Rregullat e saj janë të ashpra dhe urdhërat diskutohen vetëm pas mbarimit të saj!

Por, edhe në luftë, diskutimet janë të lejuar nga distanca! Dikush nuk sheh aspak luftën por interesat e pushtetit pas saj! Dikush do të thotë se ai është më burr i “zoti”. Psherëtimat politike në kohë kolere kanë erën e saj!

Duke njohur gjendjen e luftës ju siguroj se kam parë të gjithë të vërtetat që mund të duroj. Ky është momenti ku ndahen karakteret dhe ndarjet politike kanë të bëjnë shumë pak!

Kjo është një kohë e cila kërkon reflektim dhe jo “batuta”. Rezultatet e post-luftës aktuale do të jenë të trishta. Ato do të godasin ekonominë dhe elitat politike të qarta në paqartësi!

Opozita në Tiranë është e qartë vetëm për atë që nuk do! Diskretitimi i marrdhënies politike nuk është opozitarizmi më efikas!

Opozita nuk ka kuptuar se bashkë me virusin ndarjet e ideologjisë e majtë e djathtë po “vdesin” nën presionin e opinionit publik të rrjeteve sociale! Një milion refugjatë sirianë ndryshuan një pjesë të strukturës politike europiane. Në një pjesë të Europës ndodhi “zëvendësimi” i opozitave! E njëjta situatë rrezikon edhe në Shqipëri!

Shqetësimi për qytetarët e bllokuar në kufi është legjitim! Mënyra e të kërkuarit është sikur në Shqipëri ska ndodhur asgjë, a thua se ka ikur energjia elektrike e cila do të vijë pas pak…!

Ju siguroj se jemi në punë pa qenë on-line! Publiku do rezultate dhe jo një teatër partizan në rrjetet sociale. Kujdesi i tepërt në emergjencën kombëtare është ana e keqe por edhe ana më emirë e trajtimit të kësaj krize nga qeveria. Kush dëshiron të ndihmojë është i mirëpritur! Kush dëshiron të kritikojë e ftoj për mirëkuptimin që fuksionon në të tilla raste! Uroj të kuptoni rregullin e artë të Luftës. Ai është, të shpresosh më të mirën dhe të përgatitesh për më të keqen! Besoni të parën dhe mos haroni të dytën!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

KOKEPALARI06/04/2020 16:10

ZOTI MAJKO E BESOJ FORT SE TI KE KOMUNIKUAR ME...... PROBLEMI ESHTE SE TY NUUUK TE PJEEERDH NJERI. I THUAJ FUGES TEK VESHI TI THOTE AJATOLLAHUT QE TI PRANOJE ATA NE TERRITOR KUR TI NGREFET. NJE SHTET SERIOZ I MERR ATA I SHOQERON JU BEN TRE HERE TESTET DHE ATA QE JANE PA PROBLEM I LEJON TE KALOJNE TE TJERET I KARANTINON. KJO KA NJE FATURE DHE JUVE JENI TROKE PER MOMENTIN DHE E DYTA NUK DONI ASPAK TE NDIHMONI NJERI. JU E KENI ME TAPI PUSHTETIN QE NGA DULLA. TE MOS PRANOSH REZIDENTET KJO NDODH VETEM NE SHQIPERINE DREJT EUROPES. EDHE TE VDESIN ATA ATJE NUK KA PROBLEM PROBLEMI ESHTE MOS NA PRISHET REHATI. ASHTU SIC TE THASHE FUTJA NE VESH AJATOLLAHUT NEPERMJET FUGES QE PASTAJ TA SHESI PER ZEMERGJERESI NGA ANA E TIJ DHE JO SI NJE DETYRIM KUSHTETUES QE ESHTE NE FAKT. PERSONALISHT PER TY ME VJEN KEQ QE JE BERE URE PER TE KALUAR MBI TY GJITHE NDYRESITE E RILINDJES !!

Shto koment

Denonco