Mjekë e infermierë në Itali/ Ish-ambasadori i shkruan Contes: Rama të ndalonte një herë drogën

Mjekë e infermierë në Itali/ Ish-ambasadori i shkruan Contes: Rama të ndalonte një herë drogën

17:54, 30/03/2020

Një dredhi e kryeministrit Edi Rama. Kështu e quan ish-ambasadori italian në vendin tonë në vitet ’90, Paolo Foresti, dërgimin nga Shqipëria të 30 mjekëve dhe infermjerëve në vendin fqinj.

Përmes një letre publike për kryeministrin italian Giuseppe Conte, zbardhur nga Faxweb, ish diplomatri shkruan ndër të tjera se ky i fundit do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila sipas tij, përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare.

Më tej diplomati kujton edhe procesin gjyqësor të humbur nga shteti shqiptar ndaj Becchettit, një shumë prej 140 milionë eurosh, të cilën sipas tij e pësoi për shkak se Rama mbylli të parin televizion italian në Shqipëri sepse kritikoi punën e e tij dhe të qeverisë, shkruan Faxweb.al.

Letra e plotë:

"I dashur Giuseppe,

Edi Rama do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare. Unë besoj me vendosmëri se një Evropë që pranon vendet nën një grusht shteti të bardhë të qeverisur nga një krim i zakonshëm, një Evropë apo një Itali pre e mashtrimeve si efekti i një krimineli të përbashkët dhe më mirë që ai pushon së ekzistuari.

Jo për veprimet në gërvishtjet e emocioneve, edhe nëse ato janë fisnike, por një reflektim i thellë dhe shumë i kujdesshëm mbi situatën e turpshme të qeverisë italiane e cila përdoret në një veprim të efektit nga një mjeshtër piper mashtrues me emrin Edi Rama.

Edi Rama krijoi një borxh prej 350 milion për Shqipërinë shumë të varfër për gjyqet e humbura në Strasburg nga vendimet antikushtetuese për sekuestrimet pa kompensim të pronave private dhe publike për t’i dhënë oligarkëve të tij në formën e kontratave pa asnjë tender.

Në Shqipëri ka rrugë që kushtojnë dy herë më shumë sesa ato franceze dhe gjermane.

Unë nuk jam në komeditë napolitane të bëra nga harlequins që e bëjnë një audiencë mesjetare të qajë dhe të qeshë.

Kohët e fundit populli heroik dhe shumë i pasur i Shqipërisë duhet t’i japë Beçhetti 140 milion, sepse Edi Rama, pronar i TV ERTV (Edi Rama TV), mbylli TV e parë italiane në Shqipëri sepse errësoi dhe kritikoi punën e delikuentit Rama.

Le të mos gëzohemi dhe të mos hamë me një lugë boshe"...

Paolo Foresti ka mbajtur detyrën e ambasadorit të Italisë në Shqipëri gjatë viteve 1993-1997 dhe është një ndër miqtë më të mirë të vendit tonë në shtetin apenin. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arberi 30/03/2020 22:32

Respekte për ish Ambasadorin nuk kam fjalë je shumë i saktë, zoti të dhëntë shëndet dhe jetë të gjatë, qenke me të vërtetë mik i shqiptarëve dhe je i vetmi i huaj që po flet të vërtetën. Bravo.

Shto koment

Denonco