Rama: Ja ambulancat po na vijnë nga Turqia

Rama: Ja ambulancat po na vijnë nga Turqia

14:52, 26/03/2020

Kryeministri Edi Rama publikoi disa foto nga ambulancat e reja që po vijnë nga Turqia.

"FLOTA E RE E AUTOAMBULANCAVE TË EMERGJENCAVE CIVILE GATI PËR T'U NISUR NGA TURQIA DREJT SHQIPËRISË," shkruan Rama.

Shqipëria ka blerë pajisje mjekësore nga Turqia. Ministrja Ogerta Manastirliu deklaroi këtë të mërkurë se me shtimin e tyre është rritur stoku i pajisjeve mjekësore që mbështet akoma më shumë mjekët dhe infermierët.

Gjatë një mbledhje online të zhvilluar mes ministrave dhe kryeministrit Edi Rama, ky i fundit theksoi se avantazhi i Shqipërisë në këtë rast është qeveria turke që i hapi rrugë eksportit të tyre.

“Janë materiale të blera nga qeveria jonë, janë pjesë e buxhetit të luftës, por avantazhi i jashtëzakonshëm është që qeveria turke me urdhër të Presidentit hapi kanalin e eksportit. Kemi pasur edhe anulime si rezultat i vendeve që kanë mbyllur kufijtë për të eksportuar këto lloje materialesh. Kjo e bën të domosdoshme që ne të garantojmë rezerva. Këto që erdhën janë një rezervë e konsiderueshme”, tha Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari26/03/2020 17:54

PO BOLL GENJEVE O MASHTRUES! ASHTU SIC GENJEVE TI DHE BUSHTRA E SHENDETESISE QE ME SHUME FLET ME KEMBE E ME DUAR SI DIRIGJENTE SE SA BEN PUNE, PER DY SPITALET "SEKRET" NE PRITJE TE COVID-19!!!!! IK ORE PALLE! POR TY TE LUMTE! PASKE QENE ME FAT O KM I FATKEQESIVE KOMBETARE TE SHQIPERISE! TE SHPETOI NGA RREZIMI TERMETI DHE COVID-19! TANI E SIGUROVE MANDATIN DERI NE QERSHOR 2021! E NGOPE POPULLIN ME FILMA, ME LUGEN BOSH DHE ME PROPAGANDE! PRIT TE VIJE 5 PRILLI DHE DO TE DALIN NE SHESH TE GJITHA MASHTRIMET E TUA!

Refiku26/03/2020 17:34

Besoj shpëtuam tani se prandaj po u sëmurnin shqiptaret se skishin me cfarë të shikonin në spital dhe sa ti shikoj koronavirusi kto ambulancat do ja fusi vrapit. Rilindja dhe në kohë sëmundjesh vazhdon zakonin e vjetër Vjedhjen dhe as nuk i plas se vdesin shqiptaret

Arberi 26/03/2020 17:30

Po ajo flota tjetër që ju aq shumë reklam ku ndodhet apo ishte vetëm për fasadë, ky kryekari dhe buçet që i vijnë prapa jo që e kanë vendin në burg por duhet me ja salduar derën e burgut

Koment26/03/2020 17:14

Goxha fllote.Ku do veje me pare.

Keku26/03/2020 16:13

Tani qe kryek..... ka 6 cope ambulanca mund te ndihmoje edhe mikun e tij vucic

Lleshi26/03/2020 15:42

Bravo ,kemi me shume ambulanca se tampone.

Shto koment

Denonco