Osmani: Se tradhtova LDK-në, nuk e votoj asnjë mocion që e kthen PAN-in në qeveri

Osmani: Se tradhtova LDK-në, nuk e votoj asnjë mocion që e kthen PAN-in në qeveri

23:22, 25/03/2020

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës dhe njëkohësisht nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbajtur një fjalim për të cilin tha se nuk do të donte ta mbante.

Ajo e bindur tha se nuk do të voton asnjë mocion vetëbesimi që e kthen PAN-in në qeveri.

‘Ky është një fjalim që asnjëherë nuk do të doja ta mbaja sepse në qasëtin që unë po flas, Kosova po përballet me një sfidë të madhe, virusin Covid-19. Unë nuk e votoj asnjë mocion që e kthen PAN-in në qeveri’, është shprehur Osmani.

Kryeparlamentarja tha se me votimin e këtij mocioni rrezikohet të përhapet edhe një pandemi tjetër.

‘Sot në Kosovë rrezikohet të përhapet edhe një pandemi tjetër, ajo e dehumanizimit dhe përçarjes. Kjo që po ndodh sot do të mbahet mend, sikur koronavirusi’.

Tutje, ajo tha se ka respektuar cdo parim të LDK-së dhe kryetarin e saj, Isa Mustafën, e të cilin edhe e citoi me disa fjalë.

‘Unë e kam respektuar çdo pikë që ka vendosur Mustafa. Po e citoj kreytarin Mustafën; Ata e kanë kultivuar korrupsionin dhe nepotizmin dhe nuk mund ta luftojnë asnjërën e tjetrën. Ata të vjedhjes së dhomës së dëshmive, ata që nënshkruan vërtetime të rrejshme për veteranët e luftës. Ata duhet të shkojnë të pastrohen në lavazh e jo të qeverisin. E kishte fjalën për partitë e PAN-it’, ka cituar Osmani.

Gjithashtu, për qëndrimet e veta, Osmani tha se ka të drejtë morale të flas në emër të elektoratit të LDK’së.

‘E kam të drejtën e plotë morale të flas në emër të elektoratit të LDK’së. Unë e di cila është kontrata që lidhëm me qytetarët. Ajo ka qenë jo koalicion me partitë e PAN’it. Dhe po luftimin e korrupsionit. Për këtë i kam qytetarët dëshmitarë. Unë jam kundër çdo marrëveshje me partitë e PAN-it’, ka thënë Osmani.

‘Asnjë qëndrim nuk e kam ndryshuar. Para 6 tetorit, pas 6 tetorit dhe sot. Unë kam qëndruar fuqishëm në parimet që kam shpalosur para qytetarëve’.

Në fund, ajo tha se për vota kundër këtij mocioni është votë pro të ardhmes së vendit të saj.

‘Unë i bashkohem zërit të Qunit vullnetmirë. Unë do të votoj kundër mocionit. Sepse jam e bindur që do të votoj për të ardhmen e vendit tim. Do të votoj kundër çdo mocioni që Kosovën e len pa ministra si Vitia e Abdixhiku. Do të votoj kundër këtij mocioni që mund ta kthejë PAN’in në qeveri’, shtoi Osmani.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

shkurt201426/03/2020 08:25

E njejta gje si ne vendin tone,komunistat e spiujt shkatrruan SHqipirine,edhe ju komunistat e kosoves te tidhe jeni,gjynah,per interesat tuaja po shkatrroni kosoven e kosovarte.Turp tju vije per ato qe beni ti sherbeni serbise.Sa shpejte I harruat krimet barbare qe bene serbet ndaj Kosoves e kosovarve.Ne vecanti isa mustafa e thaci kata jane antishqiptare te vertete.THirrni mendjes o popull,largoni kta ndytsira nga pushteti criminal,i tyre ndaj jush,kurre nuke eshte vone.Pastroni nji here e mire te shiturit te vucic,jepnu vendin qe meritojne,gjaku I te vrarve eshte turpi juaj te neperkembet.

Shqiptari25/03/2020 23:37

AH PIKA QE NUK IU BIE! JAZEK JU QOFTE! BRAVO SERBISE! DHE THONI PASTAJ QE FAJIN KOSOVES UA KA SHKJAU! FAJIN UA KA SERBIA! JU I BETE NDERIN ME TE MADH SHQIPERISE! U TURPERUAT NE SY TE TE GJITHE BOTES! KOSOVA NUK DI TE BEJ NJE QEVERI PER KOSOVEN! CFARE PO PRISNI QE SHTETET SKEPTIKE T'IU NJOHIN SI SHTET? EDHE PER HERE TE PARE QE KOSOVARET KISHIN NJE QEVERI TE SHKELQYER, E RREZUAN PO VETE. TAMAM ASHTU SIC DONTE ALEKSANDRI I SERBISE! RRINI EDHE 1 SHEKULL TJETER! SHPRESONI SE DO T'UA ZGJIDHI HALLET SHBA? JA CFARE PO BEN SHBA PER SHQIPERINE QE IA KA HAPUR DYER E DRITARE, U NXJERR EDHE BYTHEN AMERIKANEVE DHE SHQIPERIA ESHTE COPE-COPE! SHQIPERIA DHE KOSOVA JANE THJESHT SI MUTI PAS KEPUCEVE TE SHBA!

Shto koment

Denonco