Kuvendi voton mocionin e LDK-së që i hap rrugën ndarjes së Kosovës

Kuvendi voton mocionin e LDK-së që i hap rrugën ndarjes së Kosovës

22:49, 25/03/2020

Deputetët e Kuvendit kanë votuar mocionin e LDK-së duke shkarkuar qeverinë Kurti, shkruan SYRI.net Kosova.

Me 81 vota për, 32 kundër, dhe 1 abstenim ka kaluar mocioni i LDK-së, i cili ka shkarkuar qeverinë Kurti.

Me rrezimin e qeverise Kurti, pritet qe ti hapet rruga ndarjes se Kosoves dhe dhenies nje pjese Serbise.

Ky ka qene prej kohesh plani i Hashim Thacit dhe disa personazheve te tjere ne Prishtine.

Mocionin për rrëzimin e Kurtit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilën Lëvizja Vetëvendosje ishte në koalicion qeverisës.

LDK-ja e prishi koalicionin pasi Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

Rrezikimi i raporteve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që sipas LDK-së, e shkaktoi Kryeministri Kurti, ishte një nga arsyet për mocionin..

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Sakrati26/03/2020 16:44

Deri ku mund te shkoje dashakeqesia ndaj vendit dhe popullit tend.???!!!!!Turp per gjithe kasten politike qe ka pushtuar Kosoven.

Skrapari26/03/2020 09:44

Nuk duhet shpejtuar ne konsiderata te tilla si: "kjo eshte tradheti" etj. Nuk besoj se LDK e IBRAHIM RUGOVES gabon. Ndaj Mehmet mos u shpejto.

Visar26/03/2020 04:17

Qou AVNI RRUSTEMI Qou se tradhtaret po marrin KOSOVËN!

Arti26/03/2020 01:21

Ata qe votuan sot per rrezimin e kesaj qeverie duhej ta mendonin mire si do te dalin neser para femijeve dhe popullit te Kosoves,historia do te jete e pameshireshme me ta,ata sor shkelen mbi gjakun e deshmoreve...turp

t26/03/2020 00:09

Mbahuni te ShBA akoma.Atje ligjin vazhdon ta beje akoma soros,

Mehmet25/03/2020 23:09

Kjo eshte tradheti kombetare rrezimi I Qeverise KIRTi ???Tradhetaret duhet te marrin ate we ji takon.

Shto koment

Denonco