Rama vijon me ultimatume: Kush nuk paguan dritat, nuk do të ketë. Taksat dhe sigurimet duhen paguar

Rama vijon me ultimatume: Kush nuk paguan dritat, nuk do të ketë. Taksat dhe sigurimet duhen paguar

17:27, 25/03/2020

Kryeministri Edi Rama po zhvillon online një mbledhje me disa prej ministrave, si titullarë të institucioneve që lidhen drejtpërdrejt me situatën që po kalon vendi nga koronavirusi. Bëhet fjalë për ministrat Arben Ahmetaj, Anila Denaj, Ogerta Manastirliu, Olta Xhaçka dhe Sandër Lleshaj.

Rama kërkoi reagim të menjëhershëm duke i pyetur më pas ministrat për çështje konkrete, shqetësime të ardhura në adresë të tij nga qytetarët.

Pjesë nga komunikimi i Ramës me ministrat e tij:

Rama: Duhet nxitur përshpejtimi dhe mbyllja e procedurës. E vetmja këshillë që iu jap i them mos ia hapni derën pronarit se qiraja është aty por edhe për shkak të COVID-19.

Lidhur me shtëpitë, ata që janë në pritje nuk do rrinë të presin të ikë armiku e pastaj të shohim. Ku jemi me procedurën.

Ahmetaj: Të dyja procedurat qoftë me Bashkinë e Tiranës, qoftë me FSHZH janë hapur. FSHZH e mbyll këtë të premte. Bashkia e TIranës po shikon sot dhe nesër, procedurën e mbyllur dhe gjithë dokumentacionin e kompanive. Akoma nuk janë të bindur që kompanitë që kanë dorëzuar ofertat i plotësojnë kushtet e dokumentacionit. mund t’iu duhet ta rihapin dhe njëherë procesin për një 10 ditësh për të mirëpritur kompani më gjerë dhe që e plotëosjnë dokumentacionin.

Rama: Asnjë tolerancë tek cilësia. Shtëpitë do ua bëjmë më të mira seç i kishin dhe me të gjitha që iu kemi premtuar.

Tjetra është një kërkesë për kopshtet private, që hyjnë besojnë tek biznesi i vogël. Ata që punojnë në kopshte private janë në shtëpi. Thjesht për ta saktësuar a hyjnë tek paketa apo jo.

Ahmetaj: Hyjnë tek paketa.

Rama: E parafundit që lidhet me Ministrinë e Financave për pensionet. Duhet të bëjmë indeksimin e pensioneve. Janë 25 mln euro që duhet t’u shkojnë. Kur është koha.

Denaj: Në muajin prill.

Rama: Prilli më i gjatë se vitet e tjera.

Denaj: E konkludojmë javën e parë të muajit prill.

Rama: Lidhur me afatet e bilanceve për të mos bërë konfuzion bashkë me tatimet.

Denaj: Ne shtymë afati nderi në korrik për dorëzimin e bilanceve, për të bahskuar dy periudhat. Jemi duke paraqitur VKM përkatëse dhe do ta depozitiojmë për njoftim ditën e nesërme.

Ahmetaj: Tatim Fitimi dhe sigurimet nuk shtyhen.

Rama: Këto dy gjëra nuk kanë lidhje. Taksat dhe sigurimet duhen paguar. Do paguhen sepse nuk shkojmë dot përpara me këtë luftë dhe do përfundojmë në një gropë ku as korona nuk na gjen dot. Pagesat e dritave do bëhen një për një. Kush nuk paguan drita nuk do ketë drita. Këtu nuk është bërë deti kos. Mos pagesa e dritave bëhet një efekt negativ në gjithë hallkat dhe mund të përfundojmë në kolaps. Pagesa e dritave nuk negociohet.

Kush thotë se nuk kam mundësi se shpenzoj shumë, të shpenzojë më pak, të kursejë dritat dhe të paguajë më pak. Nuk mundet dot që ne të hyjmë në një situatë krize në sektorin e energjisë nga e para sepse implikimet janë të jashtëzakonshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Thelight25/03/2020 20:53

A ka ndonje qofte edhe gazetar ti thote ketij debili se kur shpallet emergjenca kombetare eshte shteti ai qe mbulon nevojat me jetike (ketu hyjne edhe dritat/uji) te popullates? Ku do ti gjene nerezit leket per te paguar dritat kur nuk jane ne pune. Kesaj i thone po shpall emergjencen kombetare qe te jap 5 dhe te marr 10. Shqiperise i ka rene dy conoroviruse me te rrezikshme : ne qe quhet covid-19 and tjetra me e rrezikshme se e para e ka emrin Conovid- RAMA. Ky i fundit duhet te zhduket i pari ne menyre qe te luftohet convid-19.

Thelight25/03/2020 20:48

A ka ndonje qofte edhe gazetar ti thote ketij debili se kur shpallet emergjenca kombetare eshte shteti ai qe mbulon nevojat me jetike (ketu hyjne edhe dritat/uji) te popullates? Ku do ti gjene nerezit leket per te paguar dritat kur nuk jane ne pune. Kesaj i thone po shpall emergjencen kombetare qe jap 5 dhe te marr 10. Shqiperise i ka rene dy conoroviruse me te rrezikshme : ne qe quhet covid-19 and tjetra me e rrezikshme se e para e ka emrin Conovid- RAMA. Ky i fundit duhet te zhduket i pari ne menyre qe te luftohet convid-19.

Meta25/03/2020 19:42

O te..........me se do ti paguajme, sa dite kemi qe jemi pa pune? Po 140 e Begettit? Te zente korona ishallah.

t25/03/2020 18:27

Po 140 milionat per Beketin kush do ti paguaje o surrogat

Titi 25/03/2020 17:39

O I madherishem!!!! Mire o populll qe e kemi , bagetine na I ruan na I shton e ....a do e puthesh nje here ne prapanice o sali protopapa...........si mund te flasesh me kte egersi per popullin tend !!!!! Siiiii? ......zoti na ndihmofte o popull.......gjithe ajo Merkel dhe mjalte nxorri nga goje , po ti oooo saliu yne nuk embelson dot sado do pak .....sikur edhe te shtiresh si rralle here , po ju o te mjere ministra si nuk I thone edhe nje minifjale te vockel!!!! Mire tredhja jep rrezultat tek meshkujtt, por me ata femra si ja Ben????

Titi 25/03/2020 17:39

O I madherishem!!!! Mire o populll qe e kemi , bagetine na I ruan na I shton e ....a do e puthesh nje here ne prapanice o sali protopapa...........si mund te flasesh me kte egersi per popullin tend !!!!! Siiiii? ......zoti na ndihmofte o popull.......gjithe ajo Merkel dhe mjalte nxorri nga goje , po ti oooo saliu yne nuk embelson dot sado do pak .....sikur edhe te shtiresh si rralle here , po ju o te mjere ministra si nuk I thone edhe nje minifjale te vockel!!!! Mire tredhja jep rrezultat tek meshkujtt, por me ata femra si ja Ben????

Shto koment

Denonco