Premier Rama announces use of teargas and water canon against violators of curfew

Premier Rama announces use of teargas and water canon against violators of curfew

13:09, 21/03/2020

Albanian Premier Edi Rama warned everyone that will break the curfew imposed for the weekend by the government in its efforts to slow down the spread of coronavirus. Rama said teargas and water canon could be used on persons that are outside during the curfew hours, which started at 1 pm today and will end on Monday morning, at 5:00.

"Police and the army will survey the neighborhoods in Tirana and Durrës, where we have draw the red line”, Rama said in a live stream on Facebook from his mansion today. “The breakers will be photographed and put in the traitors list. These individuals will pay a high price. They will be denied any sort of financial aid for at least a year. All the forces of public order, from beat cops to the special forces, are determined to use force and all the means that can be used in the cases of unlawful gatherings, even water canon and teargas. I support without hesitation this decision of the police high leaders”, Rama said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Rame cmenduria 21/03/2020 14:33

Shqiptaret jane me tre fatkeqesive dhe kercenimeve, termet, covid 19 dhe handikapi kryeminister. Cfare te besojne shqiptaret, kete palaco qe zgerdhihej dhe thoshte nuk eshte asgje, apo kete kryeminister me pizhame nga sarajat e tij ne surrel qe kercenon me jete, apo kete batakci qe nuk kursehet edhe keto dite te zeza qe shperblen vampiret. Nuk ka vdekur nje per puke thote I semuri: kjo pra vellezer ky eshte nje I semure qe prape nuk e pranon qe uria vret me shume kur ta mbjellin. Ky ka vene ushtrine tani te vrasi cdo shqiptare. Termeti thote mos rrini brenda, covid19 rrini brenda, I semuri mendor thote mos rrini te pragu I deres so do ju pije e zeza. O I cmendur, nuk mbahet populli me kercenime o I semure. Jep planin me pika, cfare garancie morin njerezit, me buk, ushqime, Ilace. Kush eshte gjendja e pajisjeve/kite te mjeksise. Po a nuk e pate njefare Skender Minxhozi qe mbronte juve patologhikisht, qe ti kishe bere gjene e duhur qe nuk I mbylke kufijte/talleshe, pale ky kapua, na thote per rinine tone otomane. Po ky nga emri eshte nje palo otoman, be indokrinim ideologjik eshte nje mzhik/rus, krahinen nga eshte nuk ja di, por kur e mban veten dhe ky qorr per perendimor, vaj medet. Ju lutemi vellezer, respektoni rregullat qe Japin epidologet dhe ju dhjaksi I surrelit

Rame cmenduria 21/03/2020 14:07

Shqiptaret jane me tre fatkeqesive dhe kercenimeve, termet, covid 19 dhe handikapi kryeminister. Cfare te besojne shqiptaret, kete palaco qe zgerdhihej dhe thoshte nuk eshte asgje, apo kete kryeminister me pizhame nga sarajat e tij ne surrel qe kercenon me jete, apo kete batakci qe nuk kursehet edhe keto dite te zeza qe shperblen vampiret. Nuk ka vdekur nje per puke thote I semuri: kjo pra vellezer ky eshte nje I semure qe prape nuk e pranon qe uria vret me shume kur ta mbjellin. Ky ka vene ushtrine tani te vrasi cdo shqiptare. Termeti thote mos rrini brenda, covid19 rrini brenda, I semuri mendor thote mos rrini te pragu I deres so do ju pije e zeza. O I cmendur, nuk mbahet populli me kercenime o I semure. Jep planin me pika, cfare garancie morin njerezit, me buk, ushqime, Ilace. Kush eshte gjendja e pajisjeve/kite te mjeksise. Po a nuk e pate njefare Skender Minxhozi qe mbronte juve patologhikisht, qe ti kishe bere gjene e duhur qe nuk I mbylke kufijte/talleshe, pale ky kapua, na thote per rinine tone otomane. Po ky nga emri eshte nje palo otoman, be indokrinim ideologjik eshte nje mzhik/rus, krahinen nga eshte nuk ja di, por kur e mban veten dhe ky qorr per perendimor, vaj medet. Ju lutemi vellezer, respektoni rregullat qe Japin epidologet dhe ju dhjaksi I surrelit

Arberi 21/03/2020 14:06

E paska shtruar dozën e kokainës, ore pallë gjej zgjidhjen se shqiptarët duan të ushqehen nuk do vdesin nga uria o rrok kari. Ky i ka mbush frigoriferat me aragosta dhe po han e pin me Zahon, po il popolo si tja bëj mër edëpzëz burrë

Arberi 21/03/2020 14:03

E paska shtruar dozën e kokainës, ore pallë gjej zgjidhjen se shqiptarët duan të ushqehen nuk do vdesin nga uria o rrok kari.

Dilian21/03/2020 13:48

Ke ikur per lesh o i ndyre.Populli yt keshillohet dhe jo kercenohet o kelyshi i enverit. Vendosi kina shteterrethim ,por ja dergonte ushqimin dere me dere .Ketu tek ne njerezit jane te detyruar te dalin per te permbushur nevojat e tyre sepse shteti nuk e ben kete gje

Ali Qaniu21/03/2020 13:28

te erdhi dita o plehre, I paafte dhe frikacak. Qe kur vendose Ate p..motren e anglishtes u duk qe as ndihme ske per te dhene fis*ir

Shto koment

Denonco