Premier Rama’s attack on media escalated through message to citizens’ cellphones

Premier Rama’s attack on media escalated through message to citizens’ cellphones

12:34, 13/03/2020
A+ Aa A-

Albanian Premier Edi Rama sent an audio message to all Vodafone subscribers with a few advices how to be safe from the coronavirus, including “wash your hands” and “beware of the media”.

“Wash your hands, don’t leave your home unless you need to, open the windows, beware of the media”, was the message from Rama, with the Prime Minister introducing himself in the beginning “This is Edi”.

The subscribers of Telekom Albania received a similar message, where the words “beware of the media” were replaced with “beware of the fake information”.

Albtelekom subscribers also started to receive the same message, which is impossible to stop and is played everytime the subscribers make phone calls.

The Albanian Council of Media protested against the Prime Minister’s messages, argumenting it is an attempt to find the enemy for the coronavirus at the media instead of the “government’s incompetence to manage the situation”.

The media have been an old target of the Socialist Prime Minister who during the years has seen his image being tarnished by reports on his links to the organized crime, controversial contracts given without real competition to local companies, and other scandals that include bad management of the public funds.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ded Deda13/03/2020 18:48

Përse nuk ja përmblidhni të gjitha këto shkelje ligjore dhe t'ja kaloni SPAKUT. Filloni që nga thirrja policisë të mbledhë vota për PS e deri të bllokimi i telefonave dhe "përqafimet" e çpifura të paautorizuat që na dërgon. Ky nuk është normal. Është i rrezikshëm. Duhet kuruar sa më parë.

Shqiptari13/03/2020 14:43

O ZOT! O ZEUS! PSE NUK DERGON NJE RRUFE E TI BIESH MU NE KOKE DJALLIT! I vetmi qellim i DJALLIT RILINDAS, eshte qe t'u shfaqet shqiptareve ne cdo lloj forme, ne cdo moment, ne cdo vend dhe ne cdo situate. Edhe kur te hapim deren e halese e te shkojme per te dhjere apo per te bere shurren duhet te shfaqet Ai, edhe kur duhet te marrim dike ne telefon duhet te dale ne fillim Ai, edhe kur duhet te hame buke ne mes te pjates do te shfaqet surrati i Atij, edhe kur te hapim frigoriferin per te marre ushqim do te shafqet perseri Ai: DJALLI!!!! Sepse televizoret 24/24 na shfaqin perseri ATE dhe Lali Plehun dhe banden RILINDJA duke folur lloj-lloj brrockullash sikur njerezit jane idiote dhe injorante fare. KY ESHTE MJEKU, KY ESHTE VIROLOGU, HIGJENOLOGU, GJITHOLOGU, KIRURGU, INFERMJERI, INXHINIERI, NDERTUESI, EKONOMISTI, FINANCIERI, AGRONOMI, VETERINERI, SHOFERI, KARROCIERI, PILOTI, TIMONIERI, POR NE FAKT PER TE GJITHE SHQIPTARET KY ESHTE VETEM KANCERI! Qellimi i tyre nuk eshte perkujdesja ndaj njerezve dhe mbrojtja e popullates sepse ajo duket te mangesia e masave, nga neglizhenca para 1 muaji dhe tallja me paralajmerimet qe po vinin nga bota dhe opozita. Tani qe doli lakuriq, i paafte dhe i papergatitur perpara faktit skandaloz, po perpiqet qe t'ju mbushi mendjen njerezve qe shqpetimtari eshte vetem Ai, qe arriti deri aty sa deklaroje paturpesisht perpara popullit tek OPINION: JENI ME FAT QE ME KENI MUA KRYEMINISTER! PATJETER KY ESHTE FATI I DYTE ME I ZI QE NA RA PAS ENVER HOXHES! CDO DESHTIM, CDO FATKEQESI KY E QUAN SUKSES TE TIJ!!!! MORTJA APO KOLERA PSE NUK E HA ME GJITHE BANDEN E TIJ PERVERSE!

genti13/03/2020 13:22

po mua qe ma ka derguar tek telekom pse nuk e permendni kete?

Leonsio13/03/2020 12:53

Çmenduria e ketij te çmenduri , nuk njeh kufij , gjeja me e mire eshte : te fshihet menjehere sms me emrin e tij .

Shto koment

Denonco