Reforma e dyshimtë: Zgjodhi anëtarët e SPAK-ut, shkarkohet nga detyra

Reforma e dyshimtë: Zgjodhi anëtarët e SPAK-ut, shkarkohet nga detyra

10:29, 27/02/2020

Komisioni i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra Besnik Canin, anëtar i Këshillit të Lartë të Lartë të Prokurorisë. Cani është anëtari i tretë i këtij organi që e pëson nga vetingu. KLP-ja mbetet kështu me 10 anëtarë, nga 11 që parashikon ligji.

Shkarkimi i tij ngre pikëpyetje të mëdha mbi Reformën në Drejtësi, sepse pikërisht ai dhe dy kolegët e tjerë të larguar më herët, kanë zgjedhur anëtarët e SPAK-ut  dhe të BKH-së  si dhe Prokurorin e Përgjithshëm.

Prokurori Cani u konfirmua në detyrë më 27 nëntor 2018 dhe më pas u zgjodh anëtar i KLP-së.

Problemet nisën kur vendimi i komisionit të vetingut u ankimua nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit dhe nga Komisioneri Publik për çështjen e pasurisë së tij, aftësinë profesionale dhe etikën, si vendim “kontradiktor dhe jobindës”,  i marrë duke e keqinterpretuar ligjin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo27/02/2020 10:46

SHUME ZHURME PER ASGJE U BE REFORMA NE DREJTESI I HYNE DETIR NE KEMBE DHE MBETEN BRENDA NE BATAK. TALLI BYTHEN LU-jA ME NE DHE TANI JEMI PA ASJNE ORGAN LIGJ ZBATUES AS KU TE DREJTOHESH AS KU TE ANKOHESH AS KU TE MARRESH NJE PERGJIGJEE. LUJA IKU JURI THOTE E BERI AI I PARI.TANI KEMI VETEM SHANSIN T'I THEMI "AVOKAT" NGJELES SE KY I "DI " TE GJITHA ÇFARE KANE NDERMEND TE BEJNE AMERIKANET .KET DEGJUAN ATA DHE NUK PO I GJENE ANEN E LEMSHIT JEPI NGJELA JEPI SE TI DHE FEJZO I PS I DINI KETO DHE BOTONI TEK BAZE SHTET MEDI OKERR

Shto koment

Denonco