U përfol për një video/ Soreca: Ishte shpifje e shpërndarë qëllimisht

U përfol për një video/ Soreca: Ishte shpifje e shpërndarë qëllimisht

09:21, 14/02/2020

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ka folur për herë të parë për lajmet e shpërndara nga disa media, pak muaj më parë, të cilat aludonin për një lidhje intime mes tij dhe zv.ministres së Brendshme Romina Kuko.

Soreca ka thënë mbrëmjen e djeshme në një emision televiziv se nuk ka reaguar ndaj atij lajmi të rremë sepse sipas tij ajo ishte një shpifje e shpërndarë qëllimisht.

“Nuk reagova publikisht sepse nuk doja t’i jepja rëndësi lajmeve të rreme. Këto janë të këqija, shpifje. Ata që shpërndajnë lajme të rreme, pas disa kohe kjo sjellje e keqe u shkon kundër”, u shpreh Soreca.

Ndërkohë, i pyetur për akuzat për korrupsion ndaj ambasadorëve të akredituar në Tiranë, Soreca tha se përgjigjet që ata japin përfaqësojnë institucionet e tyre, jo qëndrime personale.

“Më lejoni të them një gjë e nuk do të spekuloj. Nuk jam dakord me ata që akuzojnë kolegët me korrupsion. Një ambasador është institucion dhe përgjigjet që jepen, jepen në formë institucionale. Ne flasim në emër të institucionit, jo vetëm unë por çdo ambasador tjetër. Çdo gjë që bëjmë këtu monitorohet. Dua që kjo të jetë tejet e qartë. Pra ne monitorohemi”, ka thënë më tej Luigi Soreca, ambasador i BE./FaxNews

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Askushi14/02/2020 11:25

O idijot, o ordiner, o pler, qe per nje pjeshke te krimbur je gati te shkrlesh nje popull, po ty nuk te ngrihet zogu o debil, o surrat i shpifur.. ne djalle vafsh. Po pse si do thuash ti qe eshte e vertet??? Po fajin se ke ti, e ka meta qe te shantazhon vetem per interesat e veta dhe jo per shqiperine. Meta sistemoj veten, garantoj qe do jete president, dhe mbylli videon ne sirtar. Mjere ne me ju te peshtiret dhe te ndyret

Shqiptari14/02/2020 10:14

Hahahaha! Po pse çfare do te thuash ti? "Po, eshte e vertete! Me falni qe ua shkerdheva zv/ministren!". Kjo vetekuptohet nga qendrimet e tua pro qeverise per situaten skandaloze dhe katastrofike ku eshte katandisur Shqiperia. Me mire te mos kishe folur fare per kete çeshtje, sepse do ishe me i besueshem me heshtjen.

Shto koment

Denonco