Meta me Komisionin e Venecias: Kemi Kushtetutë të mrekullueshme, po ia kemi 'çmontuar' mekanizmat

Meta me Komisionin e Venecias: Kemi Kushtetutë të mrekullueshme, po ia kemi 'çmontuar' mekanizmat

12:50, 13/02/2020

Presidenti i Republikes Ilir Meta ka pasur një bashkëbisedim sot me delegacionin e Komisionit të Venecias, i cili ndodhet në Tiranë pas debateve dhe  konfliktit që u ndez midis Qeverisë dhe Presidencës për emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Presidenti Meta nĂ« fjalĂ«n e tij e ka konsideruar tĂ« mrekullueshme KushtetutĂ«n e ShqipĂ«risĂ«, por ka vĂ«rejtur se herĂ« pas here “i kemi çmontuar mekanizmat “check & balance” tĂ« saj.

“BĂ«mĂ« njĂ« KushtetutĂ« tĂ« mrekullueshme me Komisionin e Venecias dhe qĂ« u votua referendum nga populli shqiptar nĂ« 1998. Por qĂ« atĂ«herĂ«, ne harruam çfarĂ« ndodhi dhe herĂ« pas here i kemi çmontuar mekanizmat “check & balance” tĂ« KushtetutĂ«s sonĂ«! - tha Meta.

"Komisioni i Venecias ka bĂ«rĂ« mĂ« tĂ« mirĂ«n e tija, aAshtu siç e bĂ«ri edhe pĂ«r reformĂ«n qĂ« ne miratuam nĂ« KushtetutĂ« pĂ«r drejtĂ«sinĂ«, e cila u votua me 140 vota nga 140 deputetĂ« siç nuk ka ndodhur ndonjĂ«herĂ«. Dhe unĂ« isha Kryetar i parlamentit nĂ« atĂ« kohĂ« dhe jam krenar pĂ«r atĂ« arritje se pata mundĂ«si pĂ«r ta imponuar atĂ« konsenseus vetĂ«m duke pĂ«rdorur rekomandimet e komisionit tĂ« Venecias”, theksoi Presidenti ndĂ«r tĂ« tjera.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alfons Malo13/02/2020 13:01

Shume mire e ke z. President! Edhe ata e dine qe keshtu eshte e verteta,por eshte keq çanta,çanta .Ajo ndryshon mendje vjen bosh e iken plote . Keshtu qe jane harruar ato qe ka thene komisioni i venecias, qe Shqiperia ka kushtete te mire,Eshte marre vendimi do behet si thote rama Kot .Eshte kohe e humbur sa per te plotesuar axhenden

Shto koment

Denonco