Meta: Kuvendi duhet të vetëshpërndahet, nuk ofron asnjë garanci

Meta: Kuvendi duhet të vetëshpërndahet, nuk ofron asnjë garanci

19:54, 12/02/2020
A+ Aa A-

I pranishëm në një intervistë për Euronews Albania, për gazetaren Ilva Tare, Presidenti Ilir Meta është shprehur ndër të tjera se ‘Kuvendi duhet të vetëshpërndahet pasi nuk afron asnjë garanci për funksionimin normal të institucioneve’

“Kuvendi duhet të vetëshperndahet. Nuk ofron asnjë garanci për funksionimin normal të institucioneve. Ky është një Kuvend ilegjitim. Ju garantoj se Presidenti nuk është mur, por është një kala në mbrojtje të Kushtetutës dhe nuk ka as ndonjë vagabond ndërkombëtar që mund ta vejë këtë në diskutim,” u shpreh Meta.

Kreu i shtetit tha se ai do jetë në detyrë deri në vitin 2022.

“Presidenti i Republikës është në detyrë deri në 24 korrik 2022, në kala dhe një kështjellë e pamposhtur në mbrojtje të Kushtetutës. Le të kërkojnë çfarëdo intepretim dhe nga kushdo. Kjo histori ka marrë fund. Do i bëj thirrje të gjithë shqiptarëve të dalin në mbrojtje të Kushtetutes dhe këtë e kam bërë të qartë”, tha Meta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari12/02/2020 21:36

Per cfare Kushtetute po flet o Like????!!!! Ti akoma nuk ke Gjykate Kushtetuese! Me çfare do ta mbrosh Kushtetuten, me Tedi Blushin, apo me ate ushtarin e vetem te gardes qe te kane lene tek porta e ngrehines! Cfare lesh kala e keshtjelle thua, o Like!!!! E kupton ti se ku te katandisi Rama apo ben sikur nuk e kupton???!!!! Shyqyr qe nuk eshte me barre Ilva Tare se do te kishte deshtuar nga keto deklaratat e tua "tmerruese" vetem per Ilven. Ku pjerdh Rama per ty dhe per Kushtetuten! Ta dhjeu Rama mu ne dore ate cope liber koti! Grisja fletat dhe fshij bythen tani me ate liber sepse KUSHTETUTE nuk eshte me!!!!

Shqiptari12/02/2020 21:30

Aty rri, mos luaj nga kolltuku i Presidentit te popullit me te mbaruar ne planet! Me kete mendje qe ke ti, se edhe te shkon dhe batuta popullore "Dridhe Like me lesh fabrike!", jo vetem qe do te jesh President deri ne 24 korrik 2022, por vete Rama do te propozoje qe te jesh aty ne ate kolltuk deri ne 24 korrik 2027. Ai keshtu si ty i do qe te gjithe presidentet! Por halli i mandatit tend presidencial nuk eshte halli i popullit! Ti ben sherbimin me te çmuar Rames dhe ndeshkimin me te madh popullit tend duke ndenjur aty ku je, duke vazhduar te qendrosh pa breke brenda ne ate ngrehine pa asnje vlere. Te vetmin dem qe mund t'i besh Rames dhe te vetmin sherbim qe mund t'i besh popullit eshte po te japesh qysh neser ne mengjes ne oren 8:00 doreheqjen tende te parevokueshme dhe te panegociueshme. Vetem nje akt i tille burreror do te bente jehone ne bote! Vetem DOREHEQJA jote do te trondise opinionin nderkombetare dhe kancelarite e korruptuara te BE dhe SHBA! Imagjinoni neser titujt e te gjitha gazetave, portaleve dhe mediave televizive te botes: PRESIDENTI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE JEP DOREHEQJEN! Lajm bombe edhe per Muhamed Veliun Top Channel Londer dhe Idro Seferi TV Klan Beograd! Por jam i sigurte qe ti nuk e ben dot sepse je nje frikacak, sepse gjate jetes dhe karrieres tende politike ke shume pika te erreta, te dyshimta, korruptive dhe kompromentuese. Tani qe Rama i kapi te gjitha e ke me shume frike se kurre! Presidente qe e trashin ndonjehere zerin publikisht perpara popullit dhe kamerave dhe pastaj nga ana tjeter i shkelin syrin Rames, i ulin pantallonat presidenciale dhe shtrohen e shqepen ne ngjala dhe ne vere te kuqe nga Toskana, nuk i vlejne me interesave te popullit por atyre personale! Ju ngrini edhe dolli per "POPULLIN" qe hesht, ul kurrizin, iu nenshtrohet e iu mban si sulltane e pashallare! Ti mori Rama, qe te gjitha te drejtat, te ka lene me breke tani. Imagjino kur edhe Elisa Spiropali do te talle bythen me ty! Dhe me e keqja fare eshte qe ky ligj, per ironi dhe per karshillek, u miratua sot, kur keni neper kembe edhe ata pleqte e pjerdhur te Komisionit te Venecias. Apo ata kane ardhur per çeshtje te tjera? Per kete ligj ata, besoj se po te jene gjalle, do te vijne vitin tjeter ose ne 30 qershor 2022.

Shto koment

Denonco