The Democratic Party calls for Rama’s indictment for his picture with Obama, paid with $80,000 of unclear origin

The Democratic Party calls for Rama’s indictment for his picture with Obama, paid with $80,000 of unclear origin

14:17, 20/01/2020

The Democratic Party has requested today the indictment of Premier Edi Rama for the donation he made to Barack Obama’s presidential campaign in the United States.

Former Democrat MP Enkelej Alibeaj said two persons are already in prison in the United States for the $80,000 affair whereas the third is still free.

Rama paid the aforementioned sum in a fundraising event only to make a picture with the US President.

“All Albanians, the media, and the politic prosecution know as a true fact, proved by the US judiciary, that Edi Rama’s picture with Barack Obama was made through an illegitimate donation of $80,000”, Alibeaj said.

“Three persons are respoinsible: Bilal Shehu, William Argeros, Edi Rama. Two of them are already serving sentences. The third, Edi Rama, continues to be above the law. Edi Rama must be indicted, because the sum of $80,000 comes from an unlawful source and has not been declared either by Rama or the Socialist Party”, said Aliabeaj, calling for the Albanian authorities to follow suit of the standards of the US justice.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Baxi,20/01/2020 17:02

Kur do znduket kjo fare e ndyre nga ky vend,u bene 80 vjet qe morrat e kuq,kjo vemje e qelbur qe kuterbon dhe sjell vetem fatkeqesi nuk po zhduket nga faqja e dheut

i deleguari20/01/2020 16:24

Pas perpjekjesh kembengulese disa vjecare,e keni transformuar Partine Demokratike ne nje pacavure,qe jo vetem s'afron dot askend nga ata qe juve na i quani si "gri",por po largoni edhe fanatiket me te paepur! Po si nuk ju vjen turp more te zez,qe gruan e Bilalit e perdorni si kompesim vetem kur ju shajne Olandezin. Po c'i keni keto palacolleqe e karagjozlleqe mor te fandaksur.Nqse ajo ceshtje egziston,duhet te ndiqni ne rrugen e ndershme dhe te vazhdueshme per ta denoncuar dhe jo ta perdorni si klering .Turp tju vije. Kurre mos ardhshi rraca juaj ne pushtet,pazarxhi te ndyre!

Shto koment

Denonco