PD vice chairman says Rama is entering the history books like the biggest traitor ever of the Albanian nation

PD vice chairman says Rama is entering the history books like the biggest traitor ever of the Albanian nation

08:46, 16/01/2020

Deputy Chairman of the Democratic Party (PD) Edi Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, said Albanian Premier Edi Rama is entering the history books like Esad Pasha, regarded as one of the biggest traitors in the history of the Albanian nation, following Rama’s lawsuit against Kosovar Premier Ramush Haradinaj.

“On the day of the commemoration of the massacre of Reçak, he sues Ramush Haradinajn! This is neither coincidence nor ignorance! Apparently Rama has made up his mind: if he cannot enter history books like Ismail Qemali (Albania’s first Prime Minister that declared independence from Turkey in 2012) he will enter like Esad Pasha”, Paloka wrote on his Facebook page.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku16/01/2020 14:16

O Palloke! Po çfarë ka bërë për Shqipërinë ky i çmëndur i korruptuar që e krahasoni me Esad Pashën? Jeni të gjithë komunistë injorantë të indoktrinuar. Shkoni e lexoni arshivat dhe mos u merrni me barxoletat e llumhanes. Esad Pasha ishte burrë i madh, hero lufte, shtetformues, (i dha fund Haxhi Qamilit, i konsideruar revolucionar prej Enverit) prandaj edhe e vranë komunistët e Moskës nëpërmjet killerit me pagesë. Ndërsa bijtë e komunistit vrasës Kristaq Rama e Spiro Koleka janë llumi më i ndyrë i Kombit, që nga droga, grabitja, tradhëtia e kombit e pa fund. Prandaj o komunist Palloka mbaj gojën e mos bëj krahasime injorante .

Shto koment

Denonco