BE nxjerr bilancin pas termetit: 1850 ndërtesa në gjendje kritike

BE nxjerr bilancin pas termetit: 1850 ndërtesa në gjendje kritike

11:44, 14/12/2019

Bashkimi Evropian po ndihmon autoritetet shqiptare të vlerësojnë ndërtesat e dëmtuara pas tërmetit dhe shpall konferencën e donatorëve.

Inxhinierë shqiptarë dhe ndërkombëtarë, me mbështetjen e Ekipit të Mbrojtjes Civile të BE-së, kanë vlerësuar 1.850 ndërtesa që janë identifikuar si kritike nga autoritetet shqiptare në 10 bashki të prekura.

Vlerësimi u përqendrua në përcaktimin e qëndrueshmërisë strukturore të ndërtesave dhe të kuptuarit e shkallës së dëmtimit, në mënyrë që të planifikohet faza e rikuperimit.

Ndërsa inxhinierët shqiptarë po i udhëheqin këto vlerësime, ekspertët ndërkombëtarë vazhdojnë të ndajnë njohuritë e tyre dhe të ndihmojnë aty ku është e nevojshme, deri në përfundimin e misionit të tyre.

Duke vizituar ekipet nĂ« terren, Ambasadori i BE-sĂ« nĂ« ShqipĂ«ri, Luigi Soreca tha: ‘InxhinierĂ«t  ndĂ«rkombĂ«tarĂ« dhe ata shqiptarĂ« po punojnĂ« ngushtĂ«sit sĂ« bashku nĂ« zonat e prekura.

Ka njĂ« angazhim mbresĂ«lĂ«nĂ«s nga tĂ« gjithĂ« inxhinierĂ«t nĂ« terren pĂ«r tĂ« vlerĂ«suar dĂ«met e shkaktuara nga tĂ«rmeti. InxhinierĂ«t ndĂ«rkombĂ«tarĂ« gjithashtu po trajnojnĂ« intensivisht kolegĂ«t shqiptarĂ«, duke u dhĂ«nĂ« ekspertizĂ«n teknike pĂ«rpara largimit tĂ« tyre.’

UdhĂ«heqĂ«sit e BE-sĂ« diskutuan pĂ«r situatĂ«n nĂ« ShqipĂ«ri: ‘Bashkimi Evropian Ă«shtĂ« nĂ« solidaritet me ShqipĂ«rinĂ« pas tĂ«rmetit tĂ« fundit. KĂ«shilli Evropian mirĂ«pret njoftimin e Komisionit pĂ«r tĂ« ofruar ndihmĂ« humanitare dhe pĂ«r tĂ« organizuar njĂ« konferencĂ« donatorĂ«sh.’

Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian, tha: ‘Ishte shumĂ« mirĂ« qĂ« ramĂ« dakord tĂ« zhvillonim njĂ« konferencĂ« donatorĂ«sh pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« nĂ« TiranĂ« para fundit tĂ« janarit. Ishte shumĂ« inkurajuese tĂ« shikoje menjĂ«herĂ« mbĂ«shtetjen e tĂ« gjitha shteteve anĂ«tare pĂ«r tĂ« qenĂ« krah njerĂ«zve nĂ« ShqipĂ«ri, kryesisht edhe pĂ«r tĂ« pĂ«rgatitur rindĂ«rtimin nĂ« rajonin ku do tĂ« jetĂ« e nevojshme. Do tĂ« ketĂ« njĂ« periudhĂ« tĂ« gjatĂ« rindĂ«rtimi qĂ« do tĂ« jetĂ« e nevojshme.’

Pas tërmetit me magnitudë 6.4, që goditi Shqipërinë më 26 nëntor, Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare dërguan menjëherë ekipe kërkim-shpëtimi, si dhe ndihma materiale.

Pas fazës së kërkim-shpëtimit, BE-ja ndihmoi për mobilizimin e inxhinierëve strukturorë nga Italia, Greqia, Kroacia, Qiproja dhe Franca për të vlerësuar dëmet. Vlerësimi i dëmit është bërë nga inxhinierë shqiptarë së bashku me 75 inxhinierë të huaj strukturorë, të cilët po punojnë ngushtësisht në ekipe të përbashkëta. Ekipi i Mbrojtjes Civile të BE-së do të mbetet në dispozicion për të ofruar mbështetje për inxhinierët shqiptarë deri në largimin e tyre të planifikuar në 20 dhjetor 2019.

Komisioneri i BE-sĂ« pĂ«r Menaxhimin e Krizave, Janez Lenar?i?, mbajti vizitĂ«n e tij tĂ« parĂ« nĂ« terren si Koordinator i EvropĂ«s pĂ«r Reagimin ndaj Emergjencave nĂ« ShqipĂ«ri nĂ« 5 dhjetor, njĂ« ditĂ« pasi Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, njoftoi se BE-ja do ta mbĂ«shtesĂ« popullin shqiptar me 15 milion € pas tĂ«rmetit shkatĂ«rrimtar.

BE-ja ka ndarĂ« gjithashtu 300.000 € nĂ« fonde tĂ« menjĂ«hershme tĂ« emergjencĂ«s pĂ«r t'u siguruar njerĂ«zve tĂ« prekur strehim, ushqim dhe mbĂ«shtetje psiko-sociale.

Pas një kërkese nga autoritetet shqiptare, një vlerësim i nevojave pas katastrofës (PDNA) është duke u përgatitur nga Bashkimi Evropian, Banka Botërore dhe Kombet e Bashkuara.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco