Marrja e kryesimit të OSBE, Bashkurti: Kemi mangësi serioze në lidershipin diplomatik

Marrja e kryesimit të OSBE, Bashkurti: Kemi mangësi serioze në lidershipin diplomatik

13:27, 13/12/2019

Në janar Shqipëria merr kryesimin e radhës së OSBE.

Ish-ambasadori Lisen Bashkurti, i ftuar në studion e Ditari në A2, u shpreh skeptik mbi mënyrën e kryesimit të OSBE-së nga ana e vendit tonë.

Sipas tij, “drejtuesit e MinistrisĂ« sĂ« Jashtme nuk kanĂ« kredencialet, eksperiencĂ«n dhe kulturĂ«n e duhur” pĂ«r tĂ« drejtuar njĂ« organizatĂ« kaq tĂ« rĂ«ndĂ«sishme.

“Ministria e Jashtme Ă«shtĂ« pa udhĂ«heqje prej shumĂ« kohĂ«sh. Ministri i JashtĂ«m Ă«shtĂ« kryeministri formalisht, por ai nuk i dedikohet fare kĂ«saj pune. NdĂ«rsa drejtuesit e MinistrisĂ« sĂ« Jashtme nuk kanĂ« kredencialet, eksperiencĂ«n dhe kulturĂ«n e duhur. NĂ« njĂ« situatĂ« kaq tĂ« rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, kemi mangĂ«si serioze nĂ« lidershipin diplomatik dhe jam i sigurt qĂ« kjo do tĂ« reflektohet edhe nĂ« drejtimin e OSBE-sĂ«â€, tha Bashkurti.

Ish-ambasadori mendon se ky Ă«shtĂ« “moment shumĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m” pĂ«r ShqipĂ«rinĂ«, vend, sipas tij, qĂ« ka probleme nĂ« 3 fushat kryesore ku vĂ« theksin OSBE-ja.

“ËshtĂ« e para herĂ« qĂ« ShqipĂ«ria vihet nĂ« krye tĂ« njĂ« organizate tĂ« madhe euroatlantike, me 57 shtete. ËshtĂ« sfidĂ« shumĂ« e madhe sepsa na mungon pĂ«rvoja, por unĂ« mendoj se sfidat mĂ« tĂ« mĂ«dha janĂ« ato tĂ« brendshme qĂ« ka ShqipĂ«ria. Mendoj se tendenca pĂ«r ta pĂ«rdorur si moment pĂ«r ngritjen e reputacionit do tĂ« jetĂ« e suksesshme nĂ«se shkĂ«lqejmĂ« nga brenda. Siguria, liria e tĂ« drejtave tĂ« njeriut e tĂ« medias dhe zgjedhjet janĂ« objektivat kryesore tĂ« organizatĂ«s. NĂ« kĂ«to tre fusha ne jemi mjaft problematikĂ«â€, tha Bashkurti.

Ish-ambasadori pati kritika edhe pĂ«r kryeministrin Edi Rama: “Kryeministri po tregon njĂ« sjellje shumĂ« kontraverse politike dhe shumĂ« amatore nĂ« marrĂ«dhĂ«niet ndĂ«rkombĂ«tare. Ndryshe sillet me partinĂ« e vet, ndryshe me institucionet, ndryshe me median dhe kjo do tĂ« jetĂ« problematike”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco