‘Lokali i deputetit të PS nxjerr në rrugë 90 familje’/ Malltezi, Ramës: Leri lotët e krokodilit, tregoja vendin Qefalisë

‘Lokali i deputetit të PS nxjerr në rrugë 90 familje’/ Malltezi, Ramës: Leri lotët e krokodilit, tregoja vendin Qefalisë

20:57, 06/12/2019

“Kronikë e një krimi të paralajmëruar”. Kështu e nis reagimin e tij në Facebook, drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi teksa sjell një shembull se si deputeti i PS, Xhemal Qefalia, sipas tij, shkatërron muret mbajtëse të një pallati për të bërë lokalin.

Sipas Malltezit, banorët janë ankuar prej kohësh, por asnjë institucion përgjegjës nuk reagoi.

“Në katin përdhes, Shkalla 3, Pallati 4, blloku Myslym Keta janë kryer ndërhyrje në themele dhe murin mbajtës te Pallatit. Tani gjithë pallatit me 9 shkallë i është vënë shiriti dhe 90 familjeve ju kërkohet të largohen se shteti ishte i pafuqishëm ndaj forcës korruptive dhe shkelëse te ligjit te Qefalisë!”, shkruan Malltezi në denoncimin e tij.

Ja postimi i plotë i Jamarbër Malltezit:

KRONIKE E NJE KRIMI TE PARALAJMERUAR

Qefalia ben lokal duke shkaterruar mure mbajtese dhe gjithe pallati me 9 hyrje dhe 90 familje ne rrugen Myslym Keta shpallet i pabanueshem!!! Por deputeti Qefalia vijon te perlaje tendera dhe jo te perballet me burgun per ndertim te paligjshem dhe rrezik jete per banoret

Vjet banoret u ankuan ne polici dhe gjithe portalet e fasades qeveritare por pergjigja ndaj banoreve per krimin e Qefalise ishte:

“Duke ju falenderuar që u drejtuat tek platforma e Bashkëqeverisjes, në vijim të rastit tuaj, po Ju vëmë në dispozicion përgjigjen e kthyer nga Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit (IMT), Bashkia Tiranë:

“Inspektorët e IMT-së kanë kryer verifikimin në terren konform Ligjit Nr.9780, datë 16.07.2007 “Për inspektimin dhe mbrojtjen e territorit nga ndërtimet e kundërligjshme” i ndryshuar dhe Vendimit të Këshillit të Ministrave (VKM) Nr.408 datë 13.05.2015 “Për miratimin e rregullores së zhvillimit të territorit dhe Ligjit nr.107/2014 “Për planifikimin dhe zhvillimin e territorit”. Nga verifikimi i kryer rezultoi se për punimet e kryera nuk nevojtet as leje ndërtimi as deklaratë paraprake, pasi janë punime të nenit 6 bazuar në VKM-në Nr.408 datë 13.05.2015 që klasifikohen si (punime të mirëmbajtjes së zakonshme).”
Me konsideratë, Zyra e Bashkëqeverisjes”

Ne katin perdhes Shkalla 3 Pallati 4 blloku Myslym Keta jane kryer nderhyrje ne themele dhe murin mbajtes te Pallatit. Tani gjithe pallatit me 9 shkalle i eshte vene shiriti dhe 90 familjeve ju kerkohet te largohen se shteti ishte i pafuqishem ndaj forces korruptive dhe shkelese te ligjit te Qefalise!

Sa qan me lot krokodili, a i tregon vendin Qefalise? E ben dot?

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t07/12/2019 06:17

IMT e bashkive jane me te korruptuarat

Shto koment

Denonco