Vjen letër-porosia nga Italia: Valdrin Pjetri i dënuar për drogë, nuk bëri burg pasi ...

Vjen letër-porosia nga Italia: Valdrin Pjetri i dënuar për drogë, nuk bëri burg pasi ...

12:16, 06/12/2019

Në Prokurorinë e Tiranës ka mbërritur letër-porosia, nga Italia për kandidatin e dorëhequr të Edi Ramës në bashkinë e Shkodrës, Valdrin Pjetri.

Ky i fundit u denoncua publikisht nga PD se ishte i dënuar për drogë dhe vjedhje në Itali.

Letër-porosia e cila mësohet se ka mbërritur në 28 nëntor, konfirmon denoncimin e Partisë Demokratike, ku theksohet se Pjetri është proceduar penalisht për trafikim të lëndëve narkotike.

Sipas letër-porosisë, pas dënimit në vitin 2003, drejtësia italiane kishte rënë dakord që Pjetri të mos bënte burg, por të largohej nga Italia e të mos kthehej më.

Pas konfirmimit të akuzave, pritet që Valdrin Pjetri të thirret si i pandehur nga Prokuroria për ‘falsifikim formulari’, për dekriminalizimin.

Kujtojmë se Partia Demokratike publikoi dokumente, të cilat dëshmojnë se i zgjedhuri i Partisë Socialiste për kryetar të Bashkisë së Shkodrës Valdrin Pjetri, ka qenë i dënuar në Itali nën akuzën e prodhimit dhe trafikimit të substancave narkotike.

Një dënim të cilin ai nuk e ka deklaruar në formularin e dekriminalizimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco