Rama: Të merret fuqi punëtore nga jashtë për rindërtimin

Rama: Të merret fuqi punëtore nga jashtë për rindërtimin

07:28, 06/12/2019

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur sot se 12 kompani ndërtimi kanë treguar gatishmëri për të filluar meremetimet e godinave, por nëse ka kompani të tjera që nuk kanë fuqi punëtore për këtë situatë, ligji duhet të kalohet me shpejtësi në KUvend në datën 19 dhjetor që kompanitë e ndërtimit të mund të marrin fuqi punëtorëve nga jashtë.

“Me ç’kam parë këto ditë nga të dhënat e mbledhura, - tha Rama, - kemi një problem me fuqinë punëtore në ndërtim, kështu që duhet përfituar nga lehtësimet që bëmë për marrjen e fuqisë punëtore edhe nga jashtë.

Ta çojmë në parlament dhe ta mbyllim aksesin e menjëhershëm në fuqi punëtore të huaj në rast se del nevoja për fuqi punëtore, sepse duhen mijëra njerëz që do të përfshihen në punë. Në seancën e datës 19 (dhjetor) duhet të kalojë e gjithë paketa që kemi përgatitur në tetor, për aksesin e fuqisë punëtore dhe në rast se ka boshllëk, kompanitë të jenë në gjendje të marrin punëtore nga jashtë.”

Vendimi është marrë në mbledhjen e jashtëzakonshme të Qeverisë, mëngjesin e së premtes, e nënta pas tërmetit të 26 nëntorit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arberi 06/12/2019 18:48

Merr pillin e plakes tende se punetoret aty i kishe i perzure mer te qifte qeni rrecen e poshter mer Mut burre

Rame vucic bergovic cubrollovici 06/12/2019 09:40

Per kete monster do Zoti Dhe varr nuk I gjindet. Kaq, ky eshte nje i semure qe tallet me popullin. Mbajeni mend, ky do perfundoje rrugeve. E shkaterroi kombin, nje dore e pa dukshne greko-serbe. Shpresojme qe edhe shoqatat bamiresie Te mos I bashkohen por ta denoncojne. Kur Ben Dhe iris luarasi analisten hapu toke.

Mehmet06/12/2019 08:53

KY ishte dhe eshte plani yt shpopullsimi I Shqiperise nga Shqiptaret dhe sjellja e te huajve pra perzierjen e popullsise keshtu duke krijuar globalizmin e SOROSIT ne shqiperi . Me plote gojen ti je Tradhtar I kombit shqiptar.Ke bere genocid ndaj kombit shqiptar o Tradhtar .

Shto koment

Denonco