VIDEO/ Basha i propozon Ramës planin me tre pika: 150 mln dollarët e oligarkëve t'u jepen njerëzve

VIDEO/ Basha i propozon Ramës planin me tre pika: 150 mln dollarët e oligarkëve t'u jepen njerëzve

13:48, 02/12/2019

Kryetari i opozitës Lulzim Basha, nga Durrësi, i ka propozuar Qeverisë një plan urgjent me tre pika për të përballuar krizën e krijuar prej tërmetit.

Basha tha: “Gjendja këtu është e mjerueshme, shumica e banorëve nuk ka marrë asnjë lloj ndihme. E dyta ka një pasiguri, sepse njerëzit nuk e dinë në mund të rrinë brenda, se kanë rënë muret, ka shkatërrim orendish dhe ata nuk e dinë ku do të shkojnë. Disa prej banorëve thonë se janë strehuar një ose dy net dhe pastaj janë nxjerrë.

Pra, mbizotëron kaosi.

Prioritare është ndihma ndaj njerëzve në nevojë. Ne po bëjmë gjithçka për t’i ndihmuar kryesisht nëpërmjet vullnetarizmit tonë si opozitë. Tani është koha për veprime urgjente dhe të mirëkordinuara.

Nga takimi që pata dje me specialistët, mësuam se kemi gati 500 specialistë për të dhënë kontributin e tyre vullnetarisht dhe propozoj një plan me tre pika:

Organizimin e këtyre 500 inxhinjerëve për të përshpejtuar vlerësimin e banesave dhe që kontribuon për qetësimin mendor dhe shpirtëror.

E dyta, vlerësimi me urgjencë dhe ndarja në dy kategori kryesore; të banueshme dhe të pabanueshme.

Pika e tretë, të përdoret fuqia që ka qeveria në gjendjen  e fatkeqësisë natyreore për të anulluar afro 150 milionë dollarë të planifikuara për dhjetë oligarkë dhe ato t’u akordohen njerëzve në nevojë.

Këto i propozoj si kryetar i opozitës, si kryetari PD-së.”

Pra, le të përfitojmë nga kjo ofertë e inxhinjerëve shqiptarëve; këtë mund ta bëjë qeveria, shteti.

Të bëhet urgjent vlerësimi me angazhimin e tyre; dikush tha një javë, por le të bëhet në dhjetë ditë.

E treta, 140-150 milionë dollarët të planifikuar për oligarkët është plani me tre pika për njerëzit në nevojë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

korcari02/12/2019 19:33

rilindasit ju ra si rufe ky termet nuk ju interesojne njerzit por pushteti mbaje tani timonin edhe tepsine

Goni02/12/2019 15:39

Çfarë do më shumë Rama. Basha ja paska dhënë zgjidhjen. Tani s'ka më as alibi. Rrofsh Syri

Ai uni02/12/2019 14:51

Shqiperine e bene brenda viti. Por dashkeni te beni show me duket ti dhe keta profesionista

Shto koment

Denonco