Zgjerimi/ KE pret janarin për propozimin e Francës

Zgjerimi/ KE pret janarin për propozimin e Francës

20:43, 19/11/2019

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE do të presin derisa të nisë punë ekipi i ri i Komisionit Europian, për të shqyrtuar propozimin e Francës mbi metodologjinë e zgjerimit.

6 shtete anëtare i kanë kërkuar Komisionit Europian që të paraqesë propozime konkrete në janar lidhur risitë e kësaj metodologjie.

Diskutimi i ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian mbi zgjerimin ka qenë i shkurtër. Shtetet anëtare kanë mundur të shprehin në parim mbështetjen ose vërejtjet e tyre lidhur me propozimin francez për reformimin e metodologjisë së zgjerimit të BE-së, por pa hyrë në detaje:

Tytti Tuppurainen, ministre e Jashtme e FinlandĂ«s: “Ne i mirĂ«presim propozimet e shteteve anĂ«tare. Kjo ndihmon vazhdimin e procesit. Por, ne sot nuk diskutuam veçanĂ«risht mbi propozimin francez. Shtetet anĂ«tare morĂ«n fjalĂ«n pĂ«r t’u shprehur, se ku ndodhemi aktualisht me procesin e zgjerimit dhe ne dĂ«gjuam edhe propozimin francez. Kishte vende qĂ« e mirĂ«pritĂ«n dhe kishte vende qĂ« kishin shqetĂ«sime lidhur me kĂ«tĂ« plan. QĂ«ndrimi i pĂ«rgjithshĂ«m Ă«shtĂ« tĂ« presim fillimin e mandatit tĂ« Komisionit tĂ« ri Europian pĂ«r tĂ« shqyrtuar idetĂ« e Komisionit se si tĂȘ ecim pĂȘrpara me procesin.

Ministrja Tuppurainen  nuk ka mundur të thotë nëse ka aktualisht një shtet anëtar të Bashkimit Europian që e konsideron propozimin francez të papranueshëm:

Tytti Tuppurainen, ministre e Jashtme e FinlandĂ«s: “Ne nuk votuam mbi propozimin francez. Ne dĂ«gjuam mendimet e shteteve anĂ«tare dhe ne diskutuam nĂ« pĂ«rgjithĂ«si politikĂ«n e zgjerimit dhe perspektivĂ«n europiane tĂ« vendeve tĂ« Ballkanit PerĂ«ndimor. Diskutimi sot nuk ishte mbi propozimin francez Pra, mbetet pĂ«r t’u parĂ«â€.

NdĂ«rkohĂ«, 6 shtetet anĂ«tare kanĂ« firmosur njĂ« letĂ«r drejtuar Komisionit Europian qĂ« tĂ« paraqesĂ« propozime konkrete nĂ« janar lidhur me ndryshimin e metodologjisĂ« sĂ« zgjerimit. Ata mbĂ«shtesin nevojĂ«n e pĂ«rmirĂ«simit tĂ« procesit tĂ« negociatave tĂ« anĂ«tarĂ«simit, por duke bĂ«rĂ« tĂ« mundur hapjen  e negociatave pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« dhe MaqedoninĂ« e Veriut nĂ« mars tĂȘ 2020.

Andreja Metelko Zgombic, sekretare e Shtetit pĂ«r CcĂ«shtjet Europiane: “Ne kuptojnĂ« vĂ«rejtjet qĂ« francezĂ«t kanĂ« dhe jemi tĂ« gatshĂ«m qĂ« tĂ« diskutojmĂ«, se si mund tĂ« pĂ«rmirĂ«sohet metodologjia e negociatave tĂ« anĂ«tarĂ«simit. Ne do tĂ« marrim propozimin francez si njĂ« impuls pĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar procesin e zgjerimit pĂ«r vendet kandidate. Kroacia gjatĂ« presidencĂ«s sĂ« saj do tĂ« lehtĂ«sojĂ« konsensusin nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« bĂ«het e mundur hapja e negociatave tĂ« anĂ«tarĂ«simit pĂ«r ShqipĂ«rinĂ« dhe MaqedoninĂ« e Veriut, por njĂ«kohĂ«sisht tĂȘ pĂ«rmirĂ«sohet procesi i anĂ«tarĂ«simit dhe ka hapĂ«sirĂ« pĂ«r kĂ«tĂ«â€.

Presidenca finlandeze ka theksuar se Komisioni i ri Europian duhet tĂ« pĂ«rgatisĂ« samitin e marsit, ku liderĂ«t europianĂ« do t’i rikthehen çështjes sĂ« zgjerimit. /abcnews.al

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco