Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri? Lajmet kryesore

08:15, 17/11/2019

Çfarë ndodhi një ditë më parë në Shqipëri dhe me gjerë? Ja lajmet kryesore të ditës

 

Basha: Rama siç përcakton tenderat për miqtë, përcakton edhe gjyqtarët pa garë, siç do Dvorani i korrupsionit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha ndër të tjera nga takimi me fermerët në Devoll, se Rama siç përcakton tenderat për miqtë, ashtu përcakton edhe gjyqtarët pa garë në Gjykatë Kushtetuese me Dvoranin e tij të korrupsionit.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294780/basha-rama-sic-percakton-tenderat-per-miqte-percakton-edhe-gjyqtaret-pa-gare-sic-do-dvorani-i-korrupsionit/

 

Fillimisht zgjedhje të lira parlamentare dhe vendore/ Basha: PD ka gati planin për daljen nga kriza

Kryetari i Partisë Demokratike, gjatë takimit me fermerët në Devoll, është shprehur ndër të tjera se me ardhjen në pushtet PD ka një plan për të dalë nga kriza, po për këtë duhet të kemi fillimisht zgjedhje të lira dhe parlamentare në një ditë me ato vendore.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294776/fillimisht-zgjedhje-te-lira-parlamentare-dhe-vendore-basha-pd-ka-gati-planin-per-daljen-nga-kriza/

 

Basha me fermerët: Një grup sa kalceto po ju grabit çdo ditë, Shqipëria i vetmi vend që nuk financon bujqësinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet në një takim me fermerët në Devoll në kuadër të takimeve ‘Rrugëtimi për Shqipërinë’.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294773/basha-me-fermeret-nje-grup-sa-kalceto-po-ju-grabit-cdo-dite-shqiperia-i-vetmi-vend-qe-nuk-financon-bujqesine/

 

VIDEO përvëluese/ Meta: Të hënën padi në Prokurori për kreun e KED, Ardian Dvoranin

Presidenti Meta ka konfirmuar paralajmërimin e tij për të ngritur ditën e hënë padi ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Prokurori, Ardian Dvorani.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294769/video-perveluese-meta-te-henen-padi-ne-prokurori-per-kreun-e-ked-ardian-dvoranin/

 

VIDEO/ ‘Vija është e kuqe...’ Meta i kthen sërish përgjigje Ramës për Gjykatën Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar edhe njëherë një mesazh të qartë Kryeministrit Rama, lidhur mbi Gjykatën Kushtetuese, duke i kujtuar se nuk duhet të shkelë vijën e kuqe.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294763/video-vija-eshte-e-kuqe-meta-i-kthen-serish-pergjigje-rames-per-gjykaten-kushtetuese/

 

‘Mini-shengeni’, David Philips: Shqiptarët fillimisht të bashkëpunojnë me shqiptarët

Krijimi i të ashtuquajturës zona e ‘Mini-Shengenit’ ballkanik mori një goditje kur Mali i Zi bëri të ditur se nuk do të marrë pjesë. Arsyeja e këtij refuzimi ka të bëjë me rëndësinë që Mali i Zi i jep Bashkimit Europian.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294782/mini-shengeni-david-philips-shqiptaret-fillimisht-te-bashkepunojne-me-shqiptaret/

 

E zbulon ‘The Guardian’/ Europa e shqetësuar, Rama po u jep pasaporta të pasurve të Europës të akuzuar për krime

Në Londër, në një hotel me pesë yje është mbajtur një aktivitet, organizuar me synimin e promovimit të shitjes së atyre që quhen pasaporta të arta.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294814/e-zbulon-the-guardian-europa-e-shqetesuar-rama-po-u-jep-pasaporta-te-pasurve-te-europes-te-akuzuar-per-krime/

 

FOTO/ Bylykbashi tallet keq me Veliajn: Eri nuk di cilit tundim t'i shpëtojë, kullave apo pyllit orbital?

Me nota të forta sarkazme dhe ironie, ish deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi shigjeton kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294817/foto-bylykbashi-tallet-keq-me-veliajn-eri-nuk-di-cilit-tundim-t-i-shpetoje-kullave-apo-pyllit-orbital/

 

'Produkt i 'kazanit' 30-vjeçar'/ Kim Mehmeti për Ramën: Nuk përfill asgjë. E shan një herë, të shan dy herë

Gjatë intervistës së tij në Syri TV, përballë gazetares Armela Ferko, publicisti Kim Mehmeti hodhi batuta therëse në adresë të kryeministrit Edi Rama.

Për më shumë

https://www.syri.net/politike/294812/produkt-i-kazanit-30-vjecar-kim-mehmeti-per-ramen-nuk-perfill-asgje-e-shan-nje-here-te-shan-dy-here/

 

E emëroi Kajmaku pas shkarkimit/ Prokuroria sekuestron telefonin e nënkryetarit të Bashkisë Vorë

Agim Kajmaku i Vorës ka vendosur të mos dorëzohet, duke apeluar arrestimin e tij, por Prokuroria ka vendosur ti shkojë më tej çështjes së tij.

Për më shumë

https://www.syri.net/kronike/294792/e-emeroi-kajmaku-pas-shkarkimit-prokuroria-sekuestron-telefonin-e-nenkryetarit-te-bashkise-vore/

 

Lajm i trishtë në 'VOA'/ Është arritur marrëveshja, Thaçi ka firmosur ndarje territoresh

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-Serbi ekziston, por vështirësia është te zbatimi i saj.

Për më shumë

https://www.syri.net/kosova/294870/lajm-i-trishte-ne-voa-eshte-arritur-marreveshja-thaci-ka-firmosur-ndarje-territoresh/

 

PAMJE TË FRIKSHME nga përmbytjet në Itali, ja si e merr uji makinën

Shirat e rrëmbyeshëm që kanë përfshirë pothuajse të gjithë Italinë kanë sjellë probleme të mëdha në qarkullimin e mjeteve duke paralizuar shumë zona dhe duke sjellë edhe dëme materiale.

Për më shumë

https://www.syri.net/bote/294860/pamje-te-frikshme-nga-permbytjet-ne-itali-ja-si-e-merr-uji-makinen/

 

Gjermania siguron kualifikimin në Kampionatin Europian, shkatërron Bjellorusinë

Përfaqësuesja e Gjermanisë ka siguruar kualifikimin në Kampionatin Europian 2020.

Ekipi i drejtuar nga Joachim Low ka marrë një fitores bindëse 4-0 ndaj Bjellorusisë duke i dhënë fund dilemës për të prerë biletën në eventin prestigjioz.

Për më shumë

https://www.syri.net/sport/294887/gjermania-siguron-kualifikimin-ne-kampionatin-europian-shkaterron-bjellorusine/

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco