Blofi/ ‘Do të fus plumbin ballit’, çfarë po fsheh Edi Rama?!

Blofi/ ‘Do të fus plumbin ballit’, çfarë po fsheh Edi Rama?!

12:25, 16/11/2019

Disa ditë më parë, Zyra e Antiterrorit, në drejtorinë e policisë në Tiranë, sipas mediave arrestoi të riun, Andrea Kurti, me akuzën se kishte kërcënuar me jetë nëpërmjet mesazheve, vetë kryeministrin Edi Rama.

Por disa ditë pas verifikimeve, (gjithmonë sipas mediave), Kurti u lirua pasi rezultoi se e gjitha ishte një lojë-shaka mes shokësh. Ditën e sotme, Edi Rama, pas votimit për delegatët e kongresit të PS është pyetur edhe për këtë çështje, e cila rezultoi një blof.

Por në vend të një përgjigjeje, kryeministri është shmangur duke thënë, se nuk e shqetëson dhe as i intereson kjo temë.

‘Nuk janë tema që më shqetësojnë, as me interesojnë. Ç’ka më intereson është dhënia e një shtyse të re procesit qeverisës për një përfundim me sukses të këtij mandati, shtysë e cila fillon me ligjin special kundër të gjithë atyre që janë shpërndarë në territore të caktuara dhe kujtojnë se llogaritë i kanë të mbyllura, po i kanë të hapura dhe tani është koha të bëhen llogaritë për pasuri të vëna në mënyrë kriminale. Kjo është ajo që më intereson’, tha Rama.

Pikëpyetja që ngrihet pas kësaj përgjigje të kryeministrit është, se përderisa nuk ndihet i shqetësuar për këtë `kërcënim`, kush e denoncoi te antiterrori mesazhin e të riut Kurti, dërguar në WhatsApp-in e Edi Ramës?!

Kujtojmë se policia arrestoi pak ditë më parë, Andrea Kurtin, duke pretenduar se ai i kishte dërguar një mesazhi kërcënuese kreut të  qeverisë ku i shkruante se ‘ do të fus plumbin ballit’. Mediat pranë Ramës (lajm ekskluziv i Top Channel i dalë një ditë pasi shteti dhunoi banorët e unazës së re) u përpoqën që të përhapin me të madhe këtë lajm, por më pas rezultoi se e gjitha ishte një blof dhe Kurti u lirua.

Pas kësaj, burime të policisë thanë për të njëjtat media, se gjitha ishte një shaka!

 Kaq dhe asnjë informacion më shumë. Pavarësisht nga shmangia e Ramës dhe tymnaja e policisë së shtetit, e vërteta e gjithë kësaj historie ngelet  ende mister.

 A ekziston vërtet ky mesazh në telefonin e Edi Ramës apo u shpik për përdorim mediatik duke synuar që të `viktimizonte` kryeministrin e kërcënuar` në këto kohë të trazuara kur ai `i ka hapur` luftë jo vetëm KÇK-së?!

Nëse mesazhi është i vërtetë, atëherë përse u lirua një individ që kërcënon kryeministrin e vendit ‘me plumb ballit` dhe si e vërtetoi policia se ishte një thjesht një shaka të rinjsh?!

Nëse policia vërtet ka vërtetuar se kemi të bëjmë me një lojë naive të rinjsh, atëherë përse Rama bëri sot ‘misteriozin’ dhe `heroin` kur u pyet nga gazetarët duke deklaruar se ‘nuk e shqetësojë’ këto gjëra?!

Rama shtoj gjatë deklarimin edhe fjalën ‘nuk më intereson’, por nëse është kështu përse mesazhin e Kurtit në telefonin e tij ja përcolli antiterrorit?!

Ka shumë pikëpyetje mbi këtë histori, por ajo që mund të thuhet deri më tani është se, e gjitha është një skemë propagandistike për të nxjerrë Edi Ramën si një kryeministër që po lufton i vetëm kundër `armiqve` që nuk duan drejtësinë dhe shtetin ligjor dhe drejt tij për këtë punë vijnë edhe kërcënime `me plumb ballit`.

 Dhe brenda kësaj skeme propagandistike nuk ishte vetëm policia dhe Top Channel me ‘burimet dhe ekskluzivet e tyre, por edhe pyetja e sotme, edhe përgjigjja prej ‘trimi’ e Edi Ramës!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

kuli16/11/2019 15:28

nuk e ndyn njeri duret me ket qelbesiren

Gramoz16/11/2019 14:36

Trimi me poture qe i lidh fort edhe posht ke komet, se mos i del padashje ndonje cop muti dhe ndonje pik shurre. Sa per pasurite e paligjshme, te sqaroje mese paku sarajet e Surrelit, i ka bo me leket e emigracionit, apo ja ka bo Linda dhurat burrit te shtate?!

Shqiptari16/11/2019 13:35

Njesoj si shpikjet propagandistike te Enver Hoxhes, gjasme do t'i benin atentat ne Moske por e "shpetoi" shku Mehmet Shehu, dhe popullit shoku Mehmet Shehu i ngjasonte me "Rambo3" qe shpetonte popullin afgan nga ruset. Por me pas shoku Mehmet na doli qe donte te vriste liderin suprem shqiptar. Me pas shokut Enver do t'i benin atentat ne Sofje, por ishte shoku Kadri Hazbiu qe i shpetoi jeten, dhe popullit shoku Kadri i dukej si Çak Norris. Me pas doli qe edhe shoku Kadri na paskesh qene nje mut-muti qe donte te vriste shokun Enver. Edhe skizofreni Rama, lideri suprem i Shqiperise ne NATO dhe aspirante per antare ne BE, shpik gjasme "kercenime me jete", e shpall veten viktime kercenimesh per te zhvendosur vemendjen nga skandalet e qeverise se tij. Kur e kercenuan me te vertete ne 21 janar 2011, ai i mbushi breket, poturret dhe shallvaret gjithe mut nga frika, ngjyra e fytyres i mori ngjyre xhenaze. Tani ne menyre qesharake me trillimet e tij na thote "nuk e kam problem kete kercenim", kam hall te Kap Çfare te Kap se pushteti ka marre tatepjeten.

ai16/11/2019 13:27

Fakti që këtë lajm e botoi Top Channel, pikërisht në ditën kur policia e ti po bënte terror ndaj fëmijve, grave e pleqve të pambrojtur të Astirit, të le dyshimin e një lajmi të remë për të tërhequr vëmendjen. Mesa duket, pasi policia e kreu "me sukses" terrorin e saj në Unazën e re, ustallarë u kujtuan që me marifet ta injorojnë me fabulën qesharake se kërcënimi paskej qenë një "shaka rinore". Sa herë dëgjoj për këto marifete të pështira të socialistëve,më kujtohet i ndjeri Pjetër Arbnori që pat deklaruar, këta nuk janë socialistë po specialistë për të mashtruar.

Arberi16/11/2019 12:55

Perralla e Rames e rredhes qe jane bo bozë tani dhe nuk i han më njeri keto genjeshtra

Shto koment

Denonco