Reagimi i fortë i ambasadorit britanik: Kriminelët po drejtojnë bandat nga burgjet dhe krimet vazhdojnë

Reagimi i fortë i ambasadorit britanik: Kriminelët po drejtojnë bandat nga burgjet dhe krimet vazhdojnë

14:56, 15/11/2019
A+ Aa A-

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman, kërkoi nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve në Shqipëri të bëjnë më shumë për të bllokuar komunikimet me telefon të të dënuarve brenda qelive, kriminelë që drejtojnë ende bandat e tyre mafioze jashtë dhe krimet vazhdojnë.

“Burgjet kanĂ« kriminelĂ« tĂ« nivelit tĂ« lartĂ« dhe janĂ« kĂ«rcĂ«nim i vĂ«rtetĂ« pĂ«r shoqĂ«rinĂ«â€.
“Ne e dimĂ« qĂ« kanĂ« vazhduar tĂ« drejtojnĂ« grupet e tyre mafioze edhe brenda mureve tĂ« burgut”.

NjĂ« punĂ« e mĂ«tejshme qĂ« duhet tĂ« bĂ«jĂ« drejtoria e burgjeve pĂ«r tĂ« bllokuar komunikimin e tyre me telefon. Lufta kundĂ«r krimit vetĂ«m nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« mund tĂ« ndalohet dhe kĂ«tĂ« luftĂ« duhet ta bĂ«jmĂ« jo vetĂ«m nĂ« rrugĂ«t e BritanisĂ« apo ShqipĂ«risĂ«â€, tha ai.

Shqetësimet e shprehura nga diplomati britanik janë pohuar edhe nga drejtues të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, sipas të cilëve, persona me rrezikshmëri të lartë, që ndodhen në burg kanë arritur të kërcënojnë apo të ruajnë lidhjet kriminale jashtë burgut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz15/11/2019 15:45

Bandat drejtohen dhe urdherohen mese pari nga kryeministria z.Ambasador, e me pas vine ata te burgjeve. Mos e harroni bablokun e modh!

Shto koment

Denonco