Në SHBA kërkohet burgosja e e Edi Ramës

Në SHBA kërkohet burgosja e e Edi Ramës

15:32, 13/11/2019

Ish-kryeministri Sali Berisha shkruan se në SHBA kërkohet që Edi Rama të burgoset për foton e tij me Barack Obamën.

Sipas ish-kryeministrit mbi Ramën rëndojnë 4 akuza të cilat e dënojnë me 12 vite burg.

Reagimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha:

Në SHBA kërkohet burgosja e e Edvin Mafisë.

Mbi të rëndojnë 4 akuza të rënda që në tërësi e dënojnë me 12 vjet burg.

1-Ai ka shkelur ligjin elektoral amerikan qe ndalon te financimin e huaj per kandidatet dhe partite ne fushate eletorale duke financuar me 80 mije dollare foton qe beri me Presidentin Obama.

2-Ai akuzohet per mashtrim ne rrethana qe e rendojne shume. Kjo sepse per tu futur tek presidenti Obama ai eshte paraqitur si bashkshortja e Bilalit nderkohe qe Bilali ishte i martuar dhe me femije.

3-Edvin Mafia denohet si fallsifikator sepse per te shkuar ne dreken e Presidentit ai ka prodhuar dokumenta fallco martesore te gjendjes civile si bashkshorte e Bilalit nderkohe vet kishte bere dasmen dhe ishte martuar me zonjen Xhillari.

4-Denohet per larje parash pasi fondi prej 80000 dollare qe i ka dorezuar avokatit vjen nga para te pista.

Per te gjitha keto ne ShBA jane denuar me 4-6 vjet deri tani dhe kane bere burg Bilali,Avokati grek Argeros eshte ne biruce.

Gazetarja e mirenjohur e rrjetit televiziv me te madh ne SHBA, Sara Carter kerkon burgosjen e kryeministrit shqiptar. Nderkohe thuhet se pas denimit te Argeros dhe denoncimit te Edvin Mafise nga avokati i Argeros eshte vene ne hetim dhe ndjekje penale te Edvin Mafise.

Ketu me poshte keni statusin saj ne Twitter. sb

Gazetarja e gjigandit amerikan, Fox News, Sara Carter i rikthehet edhe një herë çështjes së fotos Rama-Obama.

Përmes një postimi në Tëitter ajo ngre edhe pyetjen: "Pse nuk është në burg kryeministri shqiptar?", ndërsa shton se një shtetas amerikan është në burg tashmë për këtë çështje.

“Skandal. Demokratët duan që asnjë media të mos flasë mbi të.

Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, pagoi 80 mijë dollarë për këtë foto me Obamën, përmes një qytetari amerikan i cili tashmë është në burg.

Çfarë i ndodhi Obamës dhe Ramës? Pse ata nuk janë në burg”, shkruan Carter në postimin e saj.

Pak javë më parë, William Argeros, një person i përfshirë në kontributin e paligjshëm në një komitet për mbledhje fondesh për presidentin Barack Obama në vitin 2012, u dënua me katër muaj heqje lirie.

Por ndërsa Argeros përlotej në sallën e gjyqit, avokati i tij pranoi se klienti i tij po vepronte në emër të një kandidati për postin e kryeministrit në Shqipëri, i cili dëshironte një foto të realizuar me zotin Obama.

Avokati Azzarello tha se kandidati ishte Edi Rama, i cili aktualisht është kryeministër i Shqipërisë. Një fakt i tille është mohuar me pare nga Rama. Pikërisht ky zhvillim, vuri në lëvizje Partinë Demokratike që dorëzoi në Prokurorinë e Përgjithshme kallëzimin penal për kryeministrin Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Bona15/11/2019 11:14

Nuk eshte nr burg sepse e mbron organizata kriminale e sorosit.

Spartaku13/11/2019 18:02

Tani shpëtuam. Vetëm Luli me Monen e bëjnë këtë vend. PD dhe LSI punojnë me pastërti. Rrofsh o Qimi që na hiqe merakun.

krist13/11/2019 17:54

Sa keq,qe Partite opozitare,nuk kane ne gjirin e tyre,altoparlante te tipit Balla,Spiropali,Peza,aktore te emeruar drejtore,taliona si Carlo,Anila,Eni,Fevziu,Sokola (te tipit laraska),me shoket e tyre!Se po te kishte,kjo faqe dhe shume faqe te tjera portalesh,do mbusheshin kapice.

Gramoz13/11/2019 17:35

Ne burg qenin, dhe te perdhunohet ne grup, derisa te japi shpirt si bushter!

Shto koment

Denonco