Dhuna në Unazë të re, Rudina Xhunga: Policia bën punën kur hedh gaz

Dhuna në Unazë të re, Rudina Xhunga: Policia bën punën kur hedh gaz

15:48, 12/11/2019

Rudina Xhunga, ka reaguar lidhur me aksionin e sotëm të IKMT-së për shembjen e banesave në Unazën e Re.

Xhunga jo vetëm që nuk solidarizohet me banorët, por thotë se policia po bën punën dhe se banorët kanë zaptuar tokën. Më tej Rudina shpjegon se erdhi në studio me taksi dhe se u vonuar rrugës.

Sipas saj, tashmë Unaza do të çlirohet dhe Rudina do të kalojë e qetë edhe në këtë aks.

‘Të gjithë njerëzit duan Unazën. Unë u vonova për një tjetër rrugë si e Unazës. Unë erdha me një taksi, taksisti më sqaroi që është demokrat dhe më tha që mua më mban rroga ime tek privati, nuk i kam marrë tokën askujt.

Përtej njerëzores, njerëzit janë dakord në një pikë që unaza duhet bërë. Është gjendje emocionale por atje do të vazhdojë puna. Nuk mendoj se politika do të vihet përballë policisë.

Policia po bën punën e tyre. E tillë është situata. Për mbi situatën, përmbi faktin që ne pas disa ditësh do kalojmë në një tjetër përplasje, deri atëherë të themi që ajo Unazë do bëhet. Për mua është një vend ku po provohet shteti ligjor. Skandali nuk po vazhdon,  por po vazhdon pengesa për të prishur ato shtëpi.

Nuk po e lëshojnë gaz lotsjellës sepse janë të varfër apo se janë në qiell të hapur. Policia po bën punën, po e bën me gaz jo me plumba. Iu është bërë thirrje që të largohen.

Unë nuk përfaqësoj policinë. Unë e dua atë unazë. Përtej politikës më duhet unazës dhe përtej politizimit që po i bëhet situatës.

Se këtë kanë hall njerëzit se kush do bëjë kullë jo se po ngelen në qiell të hapur. I gjithë brezi i dytë pothuajse është larguar, është vetëm brezi i parë. Kanë uzurpuar një tokë, nuk janë në tokën e tyre. Është një moment që duhet dalë pak më tej.

Në Astir hyn dhe kjo pjesa që ka njerëz që kanë probleme. Unë jam kundër faktit që shteti është arrogant me të dobëtin dhe me të pasurin nuk mundet. Nuk jam për pyetjen i dobëti dhe i forti, por a jemi për shtet ligjor apo për shtet të fortë?

Ata kanë zaptuar tokë. Koston po e paguan PS, por të mirat do i marrë dhe PD, se nuk do jetë PS gjithmonë, do vijë PD, do vijë LSI. Pas rrëzimit të Astirit do ketë pika të tjera’, tha Xhunga.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

a - zh14/11/2019 08:29

Për 45 vjet me rradhë soji i këtyre Xhungëve e Hileve i mori Enveri nga malet si çobanë dhishë , i solli në Tiranë e në qytete të tjera të Shqipërisë, i bëri gardjanë burgjesh e oficerë sigurimi, e pasi ju pat grabitur shtëpitë e mijra intelektualë ajkë e patriotizmit shqiptar, e pasi i masakroi ato familjarisht duke i vrarë pa gjyqe , burgosur e internuar, shtëpitë e tyre ju a dhuroi këtyre çobanëve. Kjo për sojin e Xhungave nuk paska qenë "tokë e xanë" Për këta "tokë e xanë" qenka vetëm lëvizja demografike e njerëzve tejskajshmërisht të varfëruar e persekutuar nga regjimi diktatorial komunist, që braktisën fshatrat malore dhe erdhën në qytete për të ngritur një banesë në toka të braktisura me pronarë të zhdukur nga regjimi komunist. Lëvizja e lirë e njerëzve, emigracioni, është një e drejtë demokratike njerëzore, për cilindo njeri që kërkon një jetë më të mirë. Me të tilla lëvizje demografike u krijua edhe "bota e re" siç quhen SHBA, Kanadaja, Amerika latine apo Australia. Të tilla lëvizje ndodhën edhe në Europën e herëshme feudale. Reforma agrare janë bërë në të gjitha vendet e botës për hir të humanizmit njerëzor, jo me shtetëzimin e gjithë pronave siç bëri komunizmi, por duke shpërndarë tek të varfërit një copë tokë për të mbijetuar. Edhe kur të varfërit kanë "zaptuar" në shkelje të ligjit toka të të tjerëve, ka ligje në çdo vend demokratik që nëse ata kanë banuar për një kohë të gjatë në vendbanimin e ri, kanë paguar taksat e kanë investuar në pronën e tyre, ju njihet e legalizohet prona.

Gb12/11/2019 20:10

Po ta shohesh nga turia e kupton cfar njeriu eshte kjo

damian gjiknuri12/11/2019 18:38

un kurv jam po kjo qeka baxhell

What a Fuck12/11/2019 18:33

A eshte ne vete kjo debile apo jane shkaperdhyer nga trute te gjithe. Se per Rame berkovic-vucic-mother fucker e dime neve po se qenka dhe kjo kungullesha me shtetin e terrorit kete nuk e ditkam. Cfare shteti ligjor flet i moj e ndere. Po sikur te vinin ata te extremit qe ju ankove Feziut qe prisnin koka njerezish dhe mebeshtetesit tyre te thonin shtet ligjor, madje me shume se ligjor, hyjnor e ku di une. Jo vetem te te shembin shtepine por te masakrojne ne mes te qytetit. A e kuptoni juve moj aguridhe se cfare flet. Ku eshte toka e Zanun, ku moj shurre perpjete. Kur eshte e zanun toka per here te pare dhe nga kush moj sorre. Ne 46 reforma juaj pra qe e bete kete komb ne dite pa dite. Shpresoj qe te mos ze vend fjalori im i pa denje, dhe te mos vijne pushtet ata qe ajo po i sjell (ankesen per feziun qe tregonte luften ne Siri) se e para do jete ky lloj sorollopi qe do thone O Zot si nuk patem pak meshire, ndjenje dhe drejtesi por te verber nga babzia.

Tomy12/11/2019 18:02

Me vjen keq qe i beni qefin kesaj duke e quajtur femer...fjala e sakt do ishte monster

Gramoz12/11/2019 17:49

Po moj kurva gazetare e familjes perverse Hoxha, moj rruspie e djalit te oficerit te sigurimit Hila, hallexhinjte qe po ju shkaterron jeten sekti juaj i felliqur, e ka zene ate toke, por askush nuk i ka ndaluar pavarsisht se kush ka qene ne pushtet. Ka qene po shteti we i ka lidhur energjine elektrike dhe ujin, ka qene po shteti we ju ka marre taksat, ka qene ky kryehorri juaj i sektit tuaj fare prishur, qe ju tha ne 2013 gjat fushates per vota, edhe sikur Enveri te ngrihet nga varri, shtepite tuaja nuk prishen. Ti Rudina Gunga si pjestare e sektit te ridhjerjes komuniste, ke ndonje fjale per ti thene kryehorrit Edver Taqi Kellires, pse po ja u prish strehen kur i pate premtuar qe nuk do prishen?! Po jane pleq e plaka, gra burra e femije, qe po nxirren ne rruge te madhe se rraca juaj e felliqur bastarde e paraardhesve tuaj te koleres se kuqe, po ju prishin shtepine, o tu prishte koka ty moj buçe e terbuar, dhe te gjithe kurvave dhe pederasteve te sektit kriminal me emrin Ridhjerje!

Krist12/11/2019 17:46

Vetem Zoti,i ben punet sic duhet:I gjen tenxheres(Rudines) kapakun (Hilen).Cfare mund te presesh prej rraces se sigurimsave?

Shqiptari12/11/2019 17:44

Ik moj kurve! Ata banore nuk jane kunder ndertimit te unazes se re, por duan t'u kthehet mundi, gjaku dhe djersa e tyre. A nuk ishte vete Edi Rama qe ua premtoi gjate fushates elektorale? Eshte fakt me ze dhe me figure. Po per kete ke per te thene ndonje gje moj zuzare? Kostoja e asaj unaze ka shkuar 20 milion euro per 1 kilometer, nderkohe qe ne Gjermani kushto 5 milion. Po kjo moj lavire qe na flet neper banaqe televizive vetem per nje vend pune per burrin, qysh te duket ty? A ke ndonje fjale per kete afer, per kete vjedhje te taksave tona?

Koli12/11/2019 17:28

C'fare tu thuash kurvave te rilindjes!? Do vij nje kohe kur populli pellcet dhe keta ku do te futen..

N12/11/2019 17:19

Jevge banoret po kerkojne vetem kompensimet per banesat e tyre cfar gabimi bejne ata turp te vije injorante

Messi 12/11/2019 17:12

Thjesht, perverse!

rovena12/11/2019 16:35

mos u habitni se kjo komuniste nga vloraeshte keta per partine japin dhe femijet po ishalla e pesofte vete po une jame shume e shqetesuar ku eshte opozita se ti bente berisha keto do ishte ndezur lufta na lloi i rudines

Nardi12/11/2019 16:20

Per cfare shteti ligjor na flet kjo orangotangu , per shtetin ligjor te Arta Markut qe dhe pse skandali koruptiv per tenderin e Unazes se re u zbulua nga opozita dhe nga mediat qe ne invers me median qe paguan kete palo gazetare nuk eshte e shitur tek Edi Rama , perseri nuk hapi asnje proces per miljona euro qe do perfundojne ne xhepat e pushtetareve . Sipas kesaj burit perdorimi i gazit lotesjelles mbi femijet , grate dhe te moshuarit qenka normale , atehere me dhimbje po i them : do zoti dhe e provofsh ne koken tende dhe ne femijet e tu , qe ta kuptosh se cfare ndjene ata prinder sot kur mbi kokat e femijve te tyre larot e Sander Kimikut hodhen gaz helmues . Keshtu si po vine gjerat nuk do jete e larget dita qe ta provosh edhe ti ndonje situate te ngjashme si kjo , ta uruj me gjithe shpirt .

albion12/11/2019 16:18

na e sqaroi Rudina se kush do fitoje zgjedhjet e ardhshme

Arta12/11/2019 16:16

ik moj kurve! Ti shyqur qr gjete burre, dmth k..!

keli12/11/2019 16:10

Kjo femer eshte "kriminele". Ata, qe kundershtojne te Astiri, kane arsye te forta. Harron kjo femer qe kostoja e rruges eshte "kriminele", korrupsion i paster. Edhe sikur per kete te kundershtojne njerezit, e vlen. "Shteti i forte" nuk eshte per te mbrojtur korrupsionin , hajdutet e djerses se popullit. Sot policet duhej t'i kishin hedhur bombolat me gaz e te solidarizoheshin me kundershtuesit. Ato shtepi, apo kasolle atje kane kushtuar dhe duhen cdemtuar. Pasi te behet cdemtimi, te qetesohen te humburit, mund te vazhdohet "vjedhja" qe zonja ne fjale te vije shpejt ne pune. Ajo i ka munguar deri tani, unaza e re. Ne ate kaos trafiku, sic eshte ne Tirane, ajo nuk ka per te qene kurre ne kohe ne pune.

Shto koment

Denonco