No proof for Russian lobbying, the Prosecution Office decides to charge Democrat chief Basha with falsification of seals

No proof for Russian lobbying, the Prosecution Office decides to charge Democrat chief Basha with falsification of seals

15:26, 08/11/2019

The General Prosecution Office led by the temporary General Prosecutor Arta Marku has decided to charge Democratic Party chairman Lulzim Basha with falsification of seals, stamps, and forms.

The investigative dossier has been transferred to a court of law yesterday while the news was published today by one of Rama’s controlled media.

The original inquiry started by the prosecution over alleged Russian lobbying has turned into an accusation that has nothing in common with the original.

The prosecution could not find evidence to prove the accusations made by Premier Edi Rama and his Socialist majority that prompted the start of the inquiry.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

K08/11/2019 22:12

Loja e Edi Rames me lobimin rus te Lulzim Bashes eshte shume e trashe si akuze se te gjithe shqiptaret e dine se Edi Rama e ka ne gen dashurine per serbet dhe per vuqiqin dhe si rrjedhoje edhe per ruset .Edi Rama ben loje te dyfishte se gjoja eshte kunder ruseve dhe don te beje edhe resolute kunder ruseve per te genjyer SHBA dhe nga ana tjeter eshte ne rakordim te plote me serbet dhe ruset te cilet I ka thene vepro keshtu se ne e dime se ti je me ne .Prandaj ta dine gjithe shqiptaret se si eshte e verteta .

Shto koment

Denonco