Rama never filed a lawsuit against Bild and its journalist Tiede over the wiretaps publication

Rama never filed a lawsuit against Bild and its journalist Tiede over the wiretaps publication

12:43, 20/10/2019

Albanian Premier Edi Rama promised last June a lawsuit against German tabloid Bild and its journalist Peter Tiede over the publication of leaked prosecution wiretaps which showed senior Socialist Party officials engaged in rigging local elections in the Dibra County in 2016 and later the general elections in 2017.

Four months have passed and no lawsuit has been filed in any German court.

Mr. Tiede told exit.al there was no suit, only a letter sent to the German newspaper. He was referring to a letter sent by Rama’s representatives which was ignored by Bild.

Normally, after such letters are ignored, they are followed by a suit in a court of law.

However, it never happened. Despite Rama’s public bragging, he never filed against Bild or Peter Tiede.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Re bo20/10/2019 16:38

Mire, mirepor a iu shkon ne mendje pse nuk u botuan pergjime te tjera tek gazeta Bild? Gojet e liga duan te thone qe edhe kete gazete e kea kaparosur!? Ky nheri eshte bere vertet i rrezikshem. Kush do ta ndale?

Arberi 20/10/2019 16:16

Ska bythe te kruhet me gjermanet e din se cfare i ndodh. Miu e ndjen termetin perpara dhe del nga gropa, dhe ky Miu haleve ky miu zgjebosur qe u pasurua duke grabit shqiptaret nuk ka bythe se eshte i zhytur ne mut.

Tani20/10/2019 15:37

Po RAM leshi ska byth te padit gazetaret Gjermane, ndersa keta tanet i Ka blé osé i Ka tremb me forma te ndrysheme.

vera20/10/2019 13:40

heee,po pooo, e njef, derrasen e kalbet, Rama.

Shto koment

Denonco