Me shallin komunist në qafë/ Braçe sulmon vendet e BE: Fashistë dhe ekstremistë

Me shallin komunist në qafë/ Braçe sulmon vendet e BE: Fashistë dhe ekstremistë

17:22, 18/10/2019
A+ Aa A-

Zv/kryeministri Erion Braçe, gjatë një fjalimi para qytetarëve në Lushjnje, nuk është përmbajtur ndaj vendeve anëtare të BE, të cilat u treguan skeptike sa i përket hapjes së negociatave me Shqipërinë, duke i quajtur fashistë dhe ekstremistë.

Numri dy i qeverisë, dështimin e mazhorancës së tij ia kalon vendeve anëtare duke u shprehur se, shqiptarët kanë qenë dhe janë preha më e preferuar e atyre që kanë ndarë popujt nga madhësia, nga rraca, nga ngjyra, nga besimi fetar.

“Fashizmi nuk ishte në fictioni i asaj periudhë që u krijua nga Kinostudio, jo, fashizmi ishte atëherë dhe shfaqet edhe sot në forma nga më të ndryshme, deri tek racizmi ku shqiptarët kanë qenë dhe janë preha më e preferuar e atyre që kanë ndarë popujt nga madhësia, nga rraca, nga ngjyra, nga besimi fetar. Ishte kështu atëhërë dhe vazhdon të jetë edhe sot. Ndaj u luftua atëherë kundër tyre për lirinë e Shqipërisë me armë në dorë dhe luftohet edhe sot duke u bërë bashkë të gjithë si shoqëri kundër fenomvene të vjetra që fillojnë dhe vijnë në ditët tona në trajta nga më të ndryshme si ato që ju thash. Kohë pas kohë shfaqen edhe të tjerë që duan të na ndajnë nga Perëndimi, por ka qenë vullneti i popullit ka qenë vullnenti i shoqërisë që i ka ndarë në mnëyrë të qartë interesat e shqiptarëve të lidhur ngushtë me Perëndimin me interasat e poltikanëve të lidhura ngushtë me poltikanë edhe kundër perendimit.

Do të ishim të turpëruar me kokën poshtë para asaj Europe që sot do të vendosë për ne. Pavarësisht vendimit që do të marrë, ne jemi pjesë e asaj familje, nuk na nxjerr dot kurrkush nga ajo familje, pavarësisht se kush është vendimarrës i madh, e politikbërës i madh apo i ardhur nga zgëqet e errëta të racizmit, kundër një pjesë që sot është në perferi të Europës dhe jo për fajin tonë. Kemi bëqrë një zgjedhje të shkëpqyer para 75 vitesh dhe do të vazhdojmë që ti qnedrojmë kursit donë në BE, kursit tonë me Europën me Perëndimin", u shpreh zv/kryeministri Erionm Braçe.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku18/10/2019 22:08

Ata nuk janë fashistë, jo jo, ndërsa juve jeni më keq se komunistë, jeni këlysha komunistësh, që ëndërroni të ringjallni kriminalitetin e xhaketave dhe shalleve të kuq të baba-llarëve tuaj kriminelë në luftë e në mbas luftë. Parlamenti Europian jo më herët se para pak ditësh votoi barazimin e krimeve të komunizmit dhe të nazizmit në të njejtin plan. A nuk e kuptoni se nuk lahet turini i derrave komunistë duke akuzuar si fashistë shtetet kampione të demokracisë në Glob, Francën, Hollandën, Danimarkën... dhe nga kush se, nga i biri i vrasësit të poetit, nga katunaruci i Skraparit, bir krimineli i sigurimit të ver dullës. O pleh bagëtish, një metër e një loqe i gjatë, hiqe atë shall gjaku se të rrin si fustan, të mbulon deri tek bythët. A nuk e kupton që të merr pranë për ti bërë kontrast naltgjatësisë së tij që ti mezi i arrin deri tek ..... Merrni bishtukun në shalë dhe zhdukuni nga jeta e këtij populli të masakruar prej skotës tuaj që kur braktisët stallat për të "udhëhequr" shtetin e deri më sot. Ju doli boja dhe antiruxhoja. Hyyyaaaa derra (derrkuc).

Gramoz18/10/2019 20:13

Me ça e ke luftu façizmin ti o hajdut xhepash, me byçen tende prej lepurushi?! Mos e hap buçen me fol, o bythqim i vogel sa nji teke raki!

Shqiptar18/10/2019 19:31

O klysh kurve shporru te q... ropt po te flas me gjuhen tende te q... karakterin

Tani18/10/2019 18:52

Gopi sateme miu i Hales.

Ani18/10/2019 18:49

Do e kuptosh mire kete pune shoku erjon ne burrg ,kur te shikojme dashamires TOLLUMAS.Mer sapun me vete te te rreshqasin kollaj..Paste dhembesh dhe furçe dhembesh mos merr me vete .Gojoret qe do besh do ta shmangin kete domosdoshmeri.PeshendetjecERJON,ndonje çike pregatitje Golo pervoje duhet te kesh bere.Ne burg do vije te vizitoje,sapunin do e kem me vete..Mezi po te presim mor bu r r r r .

Londra18/10/2019 17:59

Shko ha ndonje pjate pilaf ti xhepist komunist qe te rritesh akoma se na hape barkun!

LABI 18/10/2019 17:32

Ç èsht ky Mut vobani

LABI 18/10/2019 17:31

Ç èsht ky Mut vobani

Shto koment

Denonco