Analiza epike e gazetarit të TCH/ Ramushi, Zaevi dhe Rama...

Analiza epike e gazetarit të TCH/ Ramushi, Zaevi dhe Rama...

15:26, 18/10/2019

Ballkanas, por jo njësoj

Nga Klodian Tomorri

Ramush Haradinaj ishte Kryeministër kur Kosovës ju rrezikua integriteti territorial. Jo për fajin e tij, por për shkak të prapësive të Thaçit, Vuçiçit dhe Ramës. Megjithatë, edhe pse nuk pati asnjë faj, ja ktheu mandatin popullit. La sovranin të vendosë dhe sovrani vendosi.

Zoran Zaevit i dështoi hapja e negociatave me Bashkimin Europian. Jo për fajin e tij, por me shumë gjasa për shkak të Shqipërisë. Edhe ky bëri të njejtën gjë. Edhe pse nuk ka asnjë faj, ja ktheu mandatin popullit.

Edi Ramës i dështoi hapja e negociatave me Bashkimin Europian. Sigurisht jo për fajin e Zaevit. Qendron si tribun, stoik në detyrë. Por edhe nëse nuk ka asnjë faj, dy Kryeministra të vendeve fqinje ikën pa asnjë faj. Kryeministri ynë nuk leviz, edhe pse nuk thotë dot që nuk kam asnjë faj.

Në çeshtje kaq të mëdha si kjo e integrimit, e vetmja rrugedalje janë zgjedhjet. Populli duhet lënë të flasë. Rama e ka mbaruar misionin. Dhe për fatin e keq të Shqipërisë, e vetmja gjë për të cilën do mbahet mend janë atletet.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arberi18/10/2019 16:55

Ky po qe i zgjuar jep doreheqjen perndryshe e pret koburja ska rruge tjeter. Bravo Europes rrezikoj hapjen e maqedonise vetem te heqi kte halen e shqiperise

Ridhjeresi18/10/2019 16:41

Gabim! Ke harru' çitjanet.

Skrapari18/10/2019 16:02

Te ngrihemi te gjithe ne qe duam atdheun tone, familjen tone ta shkulim nga rrenjet kete felliqesire bashke me ridhjerjen qe bie era hale. O sot o kurre me te gjitha mjetet.

Shto koment

Denonco