Hahn zhgënjehet: Nuk i hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Hahn zhgënjehet: Nuk i hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

13:13, 18/10/2019

Johanes Hahn, Komisioneri Europian për Zgjerimin ka shprehur sot zhgënjimin e tij për mos hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Këshillin Europian. Në një shënim në Twitter, Hahn shprehet: “Udhëheqësit e Bashkimit Evropian dështuan të vënë në jetë, angazhimin e tyre për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në Këshillin Europian. Kjo është një çështje zhgënjimi ekstrem.

Shtetet anëtare të BE tani duhet të qartësojnë sa serioz është angazhimi i tyre për integrimin në BE të Ballkanit Perëndimor.

Falenderoj të gjithë ata që gjatë gjithë natës përdorën të gjithë autoritetin e tyre, për të arritur një vendim me rëndësi të madhe strategjike për BE-në dhe luftuan për të dërguar një sinjal shprese tek qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

Siç u tha në Luksemburg: Ky nuk është një moment lavdie për BE-në. Të refuzosh të pranosh progresin do të ketë pasoja negative, përfshirë rrezikun e destabilizimit të Ballkanit Perëndimor, me plot ndikim në BE.

Tani është përgjegjësia jonë të qëndrojmë pranë vendeve, qytetarët e të cilave janë zhgënjyer me të drejtë dhe do të vazhdoj të bëj gjithçka me gjithë forcat e mia për t’i mbështetur ata.

Integrimi në BE i Ballkanit Perëndimor mbetet një politikë e rëndësishme strategjike me interes të ndërsjellë,” përfundon Hahn.  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Ani18/10/2019 19:21

Se harrova kur te vini ketu vini para jush kete byth sterviturin boshchart te osebese -se.

Ani18/10/2019 19:17

Dhe keshtu si po te themi.Kur te vishe ne Shqiperi qe te marresh keto qe te kemi bere gati merr me vete edhe krrut flnkenshejnin,edhe ate flok kuqen vllahotin.

Ani18/10/2019 19:13

Sikur fetove me shishe shampanje mor KURVE ne 2018.Na the qe na uhap rruga "çelja e negociataveve".Mos hajde me ne Shqiperi se do te kapim e do ta fusim shpaten e SKENEEBEUR ,do ta fusim ne mendere e da ta nxjerrim ne fyt,mor ndyresise.

Profesori 18/10/2019 15:17

Shoku Johanes Hann , te " flesh" me Edvin Ramen gdhihesh me pleshta ne mengjes; pse ke zene ti dhe lukunia juaj e sorrave te Sorosit pleshta , nuk do te thote qe ne Europe te mos kete pergjegjshmeri nga politikane jashte tufes se qenve te Sorosit. Tani eshte koha qe Europa te pastroje vetveten NGA kjo epidemi dhe shume shpejt vjen edhe pastrimi i Ballkanit Perendimor nga pandemia " sorrosiane" - lemsh e kemi gjetur , me keq do ta bejme- pandemi qe la shkaktuar shume vittima , vuajtje dhe drama ne rajon. Ua befshin juve sic ju UA keni bere te tjereve. Ptu rrace e degjeneruar.

Gramoz18/10/2019 14:10

Zhgenjim i madh je ti qe han mut o Hani qe lavderon dhe mbron nje rrugaç ordiner, si Edver Taqi Kokaina! Zhgenjimi me i madh jeni te gjith ju plehrat toksike te Sorrosit qe i krehni bishtin nje hajduti ordiner si Edver Taqi Zhulsi! Ndaj rrini urte dhe mos hani mut kot se gjoja ju vika keq per qytetaret e ballkanit perendimor!

Shqiptari18/10/2019 13:57

Maqedonia e Veriut u dogj kot e shkreta. E hengri si puna e asaj pjeses se shendoshe te trupit, por qe ishte ngjitur me pjesen e kancerosur. Po ti o ndyresire muti bashke me ata te kurruptuarit te qelbesirave sorosiane te BE dhe SHBA e qelbet dhe e shkaterruat Shqiperise. Faji nuk eshte as i Rames dhe as e vendeve qe votuan JO. Faji eshte vetem i juaji qe u blete dhe pranuat parate e vjedhjeve dhe droges se Rames, per ta mbeshtetur ate ne cdo çmenduri dhe maskarallek. Faji eshte i komplet Komisionit te Zgjerimit te BE, i ambasadoreve te BE dhe OSBE ne Tirane. Ata duhet te japin llogari deri ne nje, per parate e shpenzuara kot dhe demin e madh ekonomik qe i kane shkaktuar BE me korrupsionin e tyre. Kane 6 vjet qe mbeshtesin regresin e Shqiperise me deklarate, raporte dhe raportime te genjeshterta per BE dhe i mbushen xhepat e tyre plot. Ata jane nga ata lloj evropiane sorosine legena qe qihen ne bythe edhe per 2 birra qyl. BE, PE dhe KE duhet te bejne nje analize te thelle dhe te ndeshkojne Komisionin e Zgjerimit te BE dhe Raportuesit per Shqiperine per mashtrim dhe shperdorim detyre per qellime perfitimi personal. Mashtrimet e tyre sistematike ishin nje goditje e rende per Shqiperine dhe popullin shqiptar, i cili "nderkombetaret" i shihte si perendi dhe shpetimtare. SHAME ON THEM!

Shto koment

Denonco