Kurti: Ose unë Kryeministri i ri, ose zgjedhje të parakohshme

Kurti: Ose unë Kryeministri i ri, ose zgjedhje të parakohshme

07:27, 18/10/2019

Fituesi i zgjedhjeve tĂ« parakohshme tĂ« 6 tetorit nĂ« KosovĂ«, Albin Kurti tha se sheh vetĂ«m LDK-nĂ« si pjesĂ« tĂ« koalicionit pĂ«r tĂ« formuar qeverinĂ« dhe nĂ«se kjo marrĂ«veshje nuk arrihet atĂ«herĂ« do tĂ« ketĂ« zgjedhje tĂ« tjera. Albin Kurti, i ftuar nĂ« emisionin “Real Story” tĂ« gazetarit Sokol Balla nĂ« News 24, tha se KryeministĂ«r do tĂ« jetĂ« ai dhe nĂ« qeveri VetĂ«vendosja, ose vendi do tĂ« hyjĂ« sĂ«rish nĂ« zgjedhje.

“ËshtĂ« destin i yni qĂ« ne tĂ« qeverisim bashkĂ« me LDK. Nuk ka mundĂ«si tjetĂ«r. Ose VetĂ«vendosje nĂ« Qeveri dhe unĂ« KryeministĂ«r i ri, ose zgjedhje tĂ« parakohshme. UnĂ« nuk kam frikĂ« nga zgjedhjet. ” tha Kurti, i cili shtoi se ka njĂ« bashkĂ«punim shumĂ« tĂ« mirĂ« me LDK-nĂ«, e ka pasur qĂ« nĂ« opozitĂ« dhe shpreson qĂ« ta reflektojĂ« edhe nĂ« qeverisje. Ai shpreson se do tĂ« bĂ«jnĂ« njĂ« harmonizim tĂ« programeve tĂ« tyre pĂ«r tĂ« formuar njĂ« koalicion tĂ« mirĂ« qeverisĂ«s.

Në lidhje me Vjosa Osmanin Kurti shprehu vlerësimet e tij, por tha se ende nuk është arritur një dakordësi për ndarjen e posteve qeverisëse, shkruan Express.

“Kandidatura dhe fushata e Vjosa Osmanit i ka inkurajuar shumĂ« vajza qĂ« tĂ« merren me politikĂ«. E falenderoj pĂ«r kĂ«tĂ« dhe dua tĂ« bashkĂ«punoj me tĂ« nĂ« çdo kapacitet qĂ« ajo dĂ«shiron. Nuk kemi ende njĂ« harmonizim tĂ« programeve pĂ«r tĂ« ndarĂ« dhe detyrat e posteve qeverisĂ«se. Me LDK-nĂ« deri mĂ« tani kemi dakordĂ«suar qĂ« tĂ« kemi 12 ministri, qĂ« tĂ« kemi vetĂ«m njĂ« ministĂ«r serb dhe qĂ« tĂ« kemi 30% gra”, tha Kurti

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco