Negociatat/ Meta: Çdo vend skeptik t’i bashkohet qasjes së Bungestagut

Negociatat/ Meta: Çdo vend skeptik t’i bashkohet qasjes së Bungestagut

19:35, 15/10/2019

Presidenti Ilir Meta, i ftuar në ceremoninë e 10 vjetorit të Fondacionit Gjerman “Konrad Adenauer Stiftung”, i bëri thirrje të gjitha vendeve skeptike që t’i bashkohen qasjes së ndershme të Bungestagut, për çeljen e negociatave.

Sipas kreut të shtetit, kjo do ta nxiste vendin në përmbushjen e të gjitha kritereve të domosdoshme.

“Këto ditë jemi në pritje të vendimit për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian. Urojmë dhe kërkojmë që ky vendim të jetë pozitiv dhe çdo vend që ka shqetësimet e tij konkrete, shpresojmë ti bashkohet qasjes së ndershme të Bundestagut për të mbajtur rrugën e hapur për çeljen e negociatave, duke nxitur vendin që të përmbushë të gjitha kriteret e domosdoshme", u shpreh ndër të tjera Meta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco