Albanian acting FM Cakaj blackmails EU Foreign Ministers: Not opening the negotiations risks boosting the rivals

Albanian acting FM Cakaj blackmails EU Foreign Ministers: Not opening the negotiations risks boosting the rivals

10:21, 15/10/2019

Albanian acting Foreign Minister Gent Cakaj has blackmailed the foreign minister of EU member countries by remembering them “the strategic rivals” in the Western Balkans should they not open the accession negotiations with Albania. Cakaj’s warning came only hours before the EU minister decide whether they will open the negotiations with Albania and North Macedonia. The Albanian minister tweeted a decision not to open the negotiations would undermine European Union’s credibility and risk boosting the strategic rivals, implying Russia and Turkey.

“Today the EU faces a historic choice. Today's decision will be a test of EU’s ability to deliver on its promises and look to the future. Albania has undertaken ambitious and courageous judicial reforms becoming a trailblazer in the region. Now is the time to open accession talks. Another delay could slow/derail progress and reforms, undermine EU’s credibility and risk boosting strategic rivals in the Western Balkans. This is the hour of Europe. We don't need a narrow, insular, inward-looking and disengaged EU, but one that is open, fair and a beacon of hope in troubled times”, Cakaj tweeted.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Atdheu Im idashur18/10/2019 23:59

Kush eshte ky Rama ka pas luajtur futboll me kombetaren ????

Martin18/10/2019 16:43

Cfare pritet nga nje i ngarkuar ne detyre qe edhe gjuhen letrare shqipe (standarte qe flitet ne Shqiperi) e flet me gabime?! Do t'i beje fresk E Rames por ka zgjedhur rrugen e gabuar. Nje gje eshte shume e qarte : nuk ka oer t'u bere kurre politikan as ne Kosove e as ne Shqiperi.

Arberi17/10/2019 14:13

O spermatozoiti Batonit. O pjellë e Millosheviçit. Pyete mamin si e ka emrin druzhja qe ja mbushi qe te polli ty.

Gramoz15/10/2019 15:10

Ky z.Kaka flet per plotesimin e kushteve, nderkohe qe shqiptaret po ikin per dite e me shum nga syt kembet! Sigurisht ikin nga mirqenia e madhe dhe bumi ekonomik qe ka sjelle ne Shqiperi, ridhjerja dhe qeveria e qelbesirave te Gent Kakes dhe Edver Taqi Mutacakut!

Skrapari15/10/2019 13:08

Po cfare kushtesh keni permbushur ju mor plehra. A nuk jetojme ketu ne? Na tregoni nje gje qe keni bere pas 2013 mor ndyresira.

Ali Pashe Tepelena 15/10/2019 12:37

Ku ka bythë ky qurravec të kërcënojë. Janë fjalët e të gjatit . Nuk është ministër i jashtëm,.por zëvendës.

lushingabarbullushi15/10/2019 11:09

Kush te pyeti ty o leprushe!

vera15/10/2019 11:08

Une,padiskutim qe dua te jem ne Europe,por ne asnjemenyre me kushtet e paplotesuara te Shqiperise.

Loran shehu15/10/2019 10:32

Po kush e rru jasht shtetit per cakajn e rames

Shto koment

Denonco