The Albanian opposition reacts after the final report of the Venice Commission

The Albanian opposition reacts after the final report of the Venice Commission

15:15, 14/10/2019

The Albanian opposition has reacted after the final report of the Venice Commission on the legitimacy of the June 30 local elections.

“The Venice Commission confirmed that President Ilir Meta did not infringe the Constitution and that the government’s initiative to dismiss Him goes against the Constitution”, the opposition parties say in a public declaration.

“The monist elections of June 30, held without a Decree from the President of the Republic, not only are ani-constitutional, they are also an unprecedented act in the 30-year history of democracy. This is a big step backwards that is against the European standards and values”, the opposition said, hailing the opinion of the Venice Commission “which pulled down Edi Rama’s anti-constitutional plan to usurp the institution of the President of the Republic”.

“Edi Rama has been confirmed as the only Prime Minister in Europe who, after controlling politically the parliament, the Prosecution Office, the courts, the economy, and the local government, now is making efforts to capture politically the institution of the President too. The final opinion of the Venice Commission tears down Edi Rama’s propaganda for the President’s dismissal which is being kept alive by a parliamentary commission with a failed anti-constitutional mission”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

N14/10/2019 17:05

Ne UN kishin thene edhe pse lali eri genjen ai nanjntereson se ka figure. Pra ne evrope nuk i intereson kujt njeri sa ke punuar, i intereson vetem ndonjeri qe duket bukur kur del sepse ne ate menyre e blejne ne menyre indirekte ( duke e vrare demokracine ) dhe e perdorin per te perhapur tolerance ( qe per ne perkthehet ne tirani, prandaj po te vini re ne internet ka filluar propaganda "mos e merrni si tirani se jeta eshte e bukur" ). Keshtu i zgjedhin problemet ata me ekstremizem. E dine mire qe te database ka te dhena qe e hedh bashkimin evropian ne kanal se kane interpretuar sipas qefit informacionet ne vend qe ta merrnin si ndihme ( dhe ktu kane filluar propaganden tjeter "kush kujtojne ata se jane ). Ne ketu vazhdojme nuk kemi mundesi te dalim sepse eshte manipuluar llogjika e mases dhe nje genjeshter te perhap rama me endri fugen, gjithe delet qe kane ngelur e besojne

N14/10/2019 15:56

Ore a e kupton qe problemi eshte fshirja e llogjikes ne mase me ane te propagandes. Keshtu arriti ne vjedhje. Dhe facebooku per kete u perdor, se nuk kishim rruge tjeter. Nuk e sheh si na ka mbyllur gojen rama, ka me nevoje per prova ? Mjaft u fiksuat ne internet se po ju manipulojne te huajte, ata duan stabilitokraci sepse per vete e kane ne dore. Gjermajia eshte shteti me i informuar thone, kshuqe mjnd ti perdorin faktet si ti teket, perfshire dhe ju opoziten. Pra bejne te njejten gje si rama.

Shto koment

Denonco