'Ndjesë po u fyet', Borchardt e pranon që u ngriti gishtin e mesit, protestuesve

'Ndjesë po u fyet', Borchardt e pranon që u ngriti gishtin e mesit, protestuesve

13:35, 14/10/2019

Pas reagimeve të ashpra për shkak të gjestit të tij fyes me gisht, Ambasadori i Prezencës së OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt ka kërkuar ndjesë publike. “Do të doja t’u kërkoja sinqerisht ndjesë atyre që mund të kem fyer dje. Unë e respektoj të drejtën e shqiptarëve për të protestuar paqësisht”, ka shkruar Borchard në profilin e OSBE-së në Twitter.

Incidenti ndodhi dje përpara Drejtorisë së Policisë në Tiranë, ku protestuesit e Unazës së Re ishin mbledhur për të kërkuar lirimin e të arrestuarve. Borchardt, i cili dëgjoi thirrjet "Rama ik" dhe "Turp për ju", u ngriti gishtin e mesit protestuesve, një xhest fyes i njohur botërisht për nënkuptimin e tij. 

Sjellja e diplomatit u dënua ashpër në opinionin shqiptar dhe e detyroi Borchardt të kërkojë ndjekë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

ed sumqiri15/10/2019 00:16

at gishtin ta mash mrena ti ene mami jot o ton qelbsina

Krist14/10/2019 21:28

Shikojeni me vemendje edhe "pendesen e ketij kapadaiu;Thote me falni nese mund te kem fyer dje!Pra e ve ne pikepyetje se edhe mund te mos jene fyer (simbas tij),ata qe me siguri jane kenaqur prej xhestit te tij (dhe qe mund te jene vetem militantet e rilindjes).

toni14/10/2019 17:50

ta fusi gishtin dhe ta nxjerri sa her te doje te prapanica jote dhe e shkelzenit tend

Profesori 14/10/2019 17:38

Shoku ambasodor Borchard eshte fytyra e vertete e BE- se ; OSBE- se dhe qendrimet e veprimet e tij shprehin hapur filozofine e ketyre organizmave karshi popullit me te vjeter e njekohesisht me te vuajtur europian. A kam te drejte? Po, po sepse nuk ka deri tani reagim zyrtare distancues osé ndjese nga keto organizma qe per fatin tone te keq jane uzurpuar nga " ushtare"te Sorrosit dhe si " bije kurvash " qe jane e kane ne moralin e tyre kete etike komunikimi, bile, bile krenohen nese i quan ashtu sikur jane vetedeklaruar. Por fatkeqesi e ketij populli qe me taksat e tij vegjetojne keto lloj krijesash endemike . Media serioze dhe politikanet e opozites duhet ta cojne ne gjyq kete monster dhe t' i kerkojne kthimin mbrapsh te pagesave qe ky " sorrosian" la marre nga taksat tona, si dhe nje gjobe te majme per fyerje publike dhe kombetare. Ptu rrace e degjeneruar .

sx14/10/2019 17:23

e ke pare te sateme?

Askushi14/10/2019 16:27

Gishtin ky plera mafjoz ne sherbim te gangesterit Rama, duhet te shporret. Ai duhet tenoncohet nga populli, burrat e grate shqiptare, ne strasburg. Te organizohen protesta para zyrave te tij

Edvini14/10/2019 15:17

Po ky eshte si mos me keq, ky ka ardhur per ti mbush canten Edvini

t14/10/2019 14:47

Ndjesen dhe gishtin ta fusi te prapanica e vet dhe tonit

Iliri14/10/2019 14:16

Nje shprehje e vjeter thote: "Koka e falur nuk pritet", por edhe personaliteti dhe integriteti i DERMUAR tashme i ambasadorit, nuk mund te ndreqet me. Ikni zoti Borchard. Eshte i vetmi sherbim, qe mund ti beni OSBE-se dhe Shqiperise. Prania juaj ketu nuk ndihmon askend, perkundrazi i demton te gjithe.

Arberi 14/10/2019 14:03

Ik mer legen nga shqiperia mer tranvestit

Adi14/10/2019 13:57

Ta zënë me gurë atë bastard që na poshteron si popull dhe pjerdh, me nder, ndjesë evropiançe! Tegjitha ku.vat tek ne vijnë?

toni14/10/2019 13:53

shume mire ke bere qe ke ngrit gishtin

Pa emer14/10/2019 13:47

Prape u ndje i kercenuar ky?

Shto koment

Denonco