Komisioni i Venecias publikon raportin zyrtar për Presidentin Meta

Komisioni i Venecias publikon raportin zyrtar për Presidentin Meta

13:08, 14/10/2019

Komisioni i Venecias ka publikuar në faqen zyrtare draft-opinionin në lidhje me çdkretimin e zgjedhjeve të datës 30 qershor, veprim ky që shfrytëzoi maxhorancën për të kërkuar shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

“Presidenti mund të anulojë zgjedhjet në rast emergjencës kombëtare. Bojkoti elektoral nuk mund të parandalojë zgjedhjet. Shkelja është joserioze pasi Presidenti bëri thirrje për dialog. Këto akte nuk plotësojnë kriteret për shkarkimin e presidentit. “- thuhet ndër të tjera në verdiktin e Venecias.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Gramoz14/10/2019 14:33

Keshtu thoni ju, po Tualet Palla nari nga Librazhdi, çfar thote? A kan ngel mo pyje ne Librazhd, o katnari Çermenikes, apo i shfarose ti o ridhjersi i Edver Taqi Zorraxhiut! Nje dit do japesh llogari, ti o Tao Tao qelbesira per çpyllzimin e Librazhdit, dhe shefi jot Edver Taqi Qenefi per çpopullimin e Shqiperise.

Shto koment

Denonco