'Shengeni Ballkanik një fatkeqësi'/ Vjosa Osmani kritika Ramës: Me kë u konsultove në Kosovë?

'Shengeni Ballkanik një fatkeqësi'/ Vjosa Osmani kritika Ramës: Me kë u konsultove në Kosovë?

23:14, 12/10/2019

Vjosa Osmani, kandidatja për kryeministre e Lidhjes Demokratike të Kosovës, e ka quajtur një fatkeqësi idenë e krijimit të “Shengenit Ballkanitk”.

“Mendoj se është një fatkeqësi që një gjë e tillë ka ndodhur. Nuk e di nëse kryeministri Rama është konsultuar me dikë në Kosovë para se të arrijë një marrëveshje të tillë, por është totalisht e gabuar ”, është shprehur Osmani.

Ajo ka kritikuar edhe kryeministrin Rama duke thënë se Shqipëria nuk duhet t’i bashkohej kurrë kësaj nisme pa Kosovën.

“Përtej kësaj, ne po shohim që jo vetëm që Serbia po e pengon Kosovën, por edhe Shqipëria e injoron atë në këtë rast. Është absolutisht e gabuar që Shqipëria të pranojë të arrijë një marrëveshje në të cilën Kosova nuk është pjesëmarrëse, madje si shtet i pavarur”, ka thënë ajoi në një intervistë për KTV.

Shumë ekspertë e analistë në Prishtinë janë të bindur se ky projekt bëhet për të krijuar ‘Jugosllavinë e re’, ku Serbia do të ketë rolin kryesor, e Shqipëria e Maqedonia e Veriut do të jenë plotësuese të këtij plani.

“Nëse në Bashkimin Europian do të ishte edhe Mali i Zi, Shqipëria do të zgjohej nga zhytja në baltën e vet politike dhe do të reformohej shpejt dhe Serbisë do t’i përshpejtohej hyrja”, shkruan analisti kosovar Veton Surroi.

Ai dënon kryeministrin shqiptar që i bashkohet një iniciative të tillë me Serbinë kur nuk ka ndërmarrë hapa për të përmirësuar tregtinë e lirë më Kosovën.

“Kryeministrit Rama ka pasur hapësirë të papengueshme për të liberalizuar komunikimin ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë, por nuk ka asnjë ndërmarrës nga Shqipëria dhe Kosova që do të konsiderojë se mes dy vendeve ka hapësirë lirie ekonomike. Nëse nuk e bëka mes Shqipërisë e Kosovës, si e bëka mes Shqipërisë e Serbisë?”, pyet Surroi. 

Autoritetet shqiptare nuk kanë dhënë asnjë detaj për këtë marrëveshje, por mediat serbe e cilësojnë si një arritje për ekonominë e tyre.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku13/10/2019 10:25

Përsëritet historia, e dyta herë që vjen shansi të krijojmë Shtetin tonë kombëtar të pavarur, por qeverisemi nga antishqiptarë që kanë grabitur pushtetin dhe shesin interesat dhe territoret e kombit për interesat e tyre personale sundimtare dhe ekonomike. Asnjëri nuk është shqiptar prej tyre, ai i pari ishte turk, biri i bimbashit; ky i fundit është vllah hebre.

astrit13/10/2019 07:06

Zonje! JU jeni shtet ne vete dhe vazhdimisht kerkoni qe te jeni te lire ne vendimet tuaja politike te brendeshme dhe protestoni me te madhe nga ndonje nderhyrje e Tiranes zyrtare ne vendimet tuaja politike. Bukur! Tani kur Tirana merr vendimi politike per Shqiperine, ju qaheni se nuk na kane pyetur!!!. Perse duhet tju pyesim kur ju bezdiseni nga politika e Shqiperise!!! Zonje behuni realiste. Ju keni nevoje per Shqiperine e jo e kunderta! O gjeni gjuhen e perbashket me Shqiperine per te miren e Shqiptareve ose Zoti ju a befte mbare!

fati13/10/2019 00:43

ky osht karakurva mo e ndyre

vera12/10/2019 23:35

nuk mund te krijoj as 1(nje) % bindje qe kjo fatkeqesi frymore nuk do te riparohet

Shto koment

Denonco