‘Komisioni i Venecias gaboi që u përfshi në konfliktin Qeveri-Presidencë’

‘Komisioni i Venecias gaboi që u përfshi në konfliktin Qeveri-Presidencë’

16:55, 10/10/2019

Ish-Presidenti Bujar Nishani beson se përfshirja e Komisioni të Venecias në konfliktin mes maxhorancës dhe Presidencës ishte e gabuar.

Në një intervistë për ABC News, Nishani thekson se synimi kryesor i maxhorancës është nënshtrimi i Institucionit të Presidencës. Ish-presidenti ka folur edhe për krizën politike duke sqaruar se të vetmit që mund të ulin përballë njëri-tjetrit Edi Ramën dhe Lulzim Bashën janë ndërkombëtarët.

Në pozitat e Presidentit të Republikës, Bujar Nishani e ka provuar disa herë përballjen dhe përplasjen politike me maxhorancën. Të nxitur politikisht e konsideron edhe inisiativën që socialistët kanë marrë për shkarkimin e Ilir Metës. Megjithatë nuk e fsheh keqardhjen për përfshirjen e Komisionit të Venecias në këtë përplasje që sipas ish-Presidentit synon vetëm nënshtrimin e institucionit të Presidendcës.

Në një intervistë për ABC Neës, ish-presidenti sqaron se kërkesën për të zgjidhur kushtetuetshmërinë e dekreteve të Ilir Metës në Venecia mund ta dërgonte vetëm Gjykata Kushtetuese.

Është i fundit President që mundi të ul në të njëjtën tryezë Edi Ramën dhe Lulzim Bashën. Por tani ka bindjen se asnjë faktor vendas nuk mund t’i vendosë aktorët politikë përballë,veç faktorit ndërkombëtar.

Në pozitat e Kryetarit të Këshillit Kombëtar të PD ka bindjen se demokratët nuk duhet të humbin asnjë kontribut, por sipas tij hapja e partisë duhet orientuar më shumë drejt intelektualëve të rinj.

Sipas ish-presidentit opozita përgjatë këtyre 6 viteve ka konsumuar shumë energji politike duke u marrë me skandalet e qeverisë, por pavarësisht kësaj janë gati për t’i ofruar shqiptarëve një alternativë të re. /ABC News 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

t10/10/2019 17:26

Problemi eshte se intelektualet e rinj kerkojne te ikin me mire nga vendi se sa te angazhohen me politike,qe deri tani ka qene fitimprurese per ata pak qe jane marre me te dhe humbese per shumicen

Shto koment

Denonco