Rama in the Niš Summit: EU does not accept the Balkans Schengen, we’ll find another name

Rama in the Niš Summit: EU does not accept the Balkans Schengen, we’ll find another name

12:25, 10/10/2019

Albanian Premier Edi Rama spoke today in the Niš Summit in Serbia, with the participation of Albania, Serbia and North Macedonia heads of states or governments, revealing that EU does not agree with a Balkanic Schengen, because there is one already and the three Western Balkans countries also benefit from it.

Rama added that EU’s disagreement would not be a problem, because they can find another name for their pact.

“Our European friends want to have the copyright about Schengen, that’s OK, we can find another name”, Rama said.

The Albanian Prime Minister also torpedoed the EU member countries that have been skeptical especially for Albania, reminding them that the countries of the region are not a plant nursery for experiments.

“Our aim is to become parts of EU, but in a time when the big family is having its own problems we cannot be held hostage of our past or disagreement damaging the future of the children that are growing up in the whole region. This is not a second hand area and no second hand citizens will be leaving here, we are not a plant nursery for experiments. We will continue until EU embraces us. Within 2021, this territory will not be an aspiration but a reality”, Rama said.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku10/10/2019 15:14

Ore ti "t"! Nuk na e ka fajin Trumpi ne shqiptarëve. Na e ka fajin ai që e shau, e kërcënoi, e ofendoi Trumpin i paguar nga Sorosi, ndërsa ne shqiptarët nuk pipëtimë as gëk në vend që ta zbonim me kopaçe kokës aventurierin që po zhbën një komb e një popull për inetresat e veta personale pasurore. Trumpi pret që ta ndëshkojmë ne shqiptarët Kryekriminelin, ose ta mbajmë e ti pijmë lëngun. Ky zullap ha më shumë se sa gjithë shqiptarët e tjerë bashkë. Kur ishte në bashki vidhte 20% të kryetarit, tani si kryellarministër vjedh 10 fishin e vlerës në çdo konçesion, ppp (edhe për 30 vitet e ardhshme) si dhe punët publike, komplet pronat e Shqipërisë dhe shqiptarëve, burgos e shkatërron kë ti teket, neve hiç, të lumtur nëpër kafene.

Gramoz10/10/2019 15:09

Lojti nga fiqiri! Po ik o plaku Mere se u bone gaz i botes, kush ta ve npull ty o derdimen! Yyyyyyy! Ik o zderre se me ty po tall bythen gjith dynjoja, siç e kan tall qe kur ishe i ri, e jo mo tashi qe ke pjerdh fare o Edver Taqi Zhulsi!

Tradhtari10/10/2019 15:01

Në vend që të përpiqet të krijojë urat lidhëse me Kosovën, ky antishqiptar vendos taksa Rrugës së Kombit si dhe qindra pengesa burokratike ndaj lidhjeve tregtare ndërmjet Kombit Shqiptar me qëllim izolimi. Nga ana tjetër kërkon ti ja shesë këtë copë Shqipëri të cilës i ka ngulur kthetrat, kujt se, Serbisë, Jugosllavisë së Re, Vuçiqiut të Millosheviqiut, ti japë daljen në detin Adriatik këlyshëve të Rusisë, detin Jon ja shet Greqisë (Shitja bëhet me titull personal, të ardhurat i kalon me bankat e Lindës për të blerë ishullin tropikal që ka piketuar për pleqërimin e zullapit). Kështu izolohet tërësisht Kosova e armiqve Albin Kurti , Vjosa Osmani dhe e "shpellarëve" që jetojnë atje. A do kujtohen shqiptarët kudo që janë ta dënojnë me vdekje tradhëtarin, i cili na izoloi nga Europa dhe na shet tek Serbia, Rusia, Turqia, çinemaçini. O rracë komunistësh, o rracë tradhëtarësh të Kombit. Po nuk u shua kjo rracë do shuhet Shqipëria.

Daj Jaku10/10/2019 14:38

Ky i çmendur imagjinon vehten mbret jo vetëm të Shqipërisë por të Universit. Kur do kujtohemi ne shqiptarët ta mbyllim në çmendinë sa nuk është vonë?

Arberi10/10/2019 14:07

Ky eshte origjinal Enver Hoxha u prish me te gjithe dhe tha bar do hajme dhe armikut sja shtrijme doren. Ahhh cna ka gjet neve me kete jashteqitjen komuniste por skemi cfare ti bejme kur nje pjese e populli eshte injorant dhe vuajne pjesa e mire e atij vendi.

Leka 10/10/2019 13:59

TANI KUSHDO QË MERR MISIONIN E AVNI RRUSTEMIT ËSHTË I PA DËNUESHËM.

t10/10/2019 13:37

Trampi qe u duk si shprese per shqiptaret po na del Trap

t10/10/2019 13:36

Trampi qe u duk si shprese per shqiptatet po na del Trap

Shto koment

Denonco