Rama në samitin e Nishit: BE se pranon ‘Shengenin ballkanik’, ne i vëmë emër tjetër

Rama në samitin e Nishit: BE se pranon ‘Shengenin ballkanik’, ne i vëmë emër tjetër

12:25, 10/10/2019

Në takimin e ditës së sotme të ‘trojkës ballkanike’, Serbi-Shqipëri-Maqedoni, ku marrin pjesë krerët e shteteve, ka folur edhe kryeministri Edi Rama.

Ai mes të tjerat ka zbuluar se BE nuk është dakord me një ‘Shengen ballkanik’, pasi një i tillë në fakt ekziston për gjithë Europën dhe të drejtat e tij i gëzojnë edhe tre vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

Por për Ramën kjo jo dakordësi e BE-së nuk është problem, pasi mund ti gjejnë një emër tjetër këtij pakti.

‘Miqtë tanë evropianë duan të drejtën e copyright kur them Shengen, s’ka problem do ti gjejmë një emër tjetër. Nuk do të presim në funksion të atyre pjesëve të planit të përbashkët në kuadër të procesit të Berlinit, do të ecim përpara dhe do bëjmë gjithçka na takon që kjo të ndodhë për të gjitha vendet e rajonit’, deklaroi Rama për këtë çështje.

Ndërkohë mësohet se gjatë fjalimit të sotëm kryeministri i Shqipërisë ka siluruar ato vende anëtare të Bashkimit Europian, të cilat kanë shfaqur skepticizëm sidomos për Shqipërinë, duke ju kujtuar se ‘vendet e rajonit nuk janë fidanishte eksperimentesh’.

‘Synimi ynë është të jemi pjesë e BE, po ndërkohë që familja e madhe ka problemet e veta ne nuk mund të jemi peng i së shkuarës apo mos dakordësive të qarta në dëm të fëmijëve që po rriten në të gjithë rajonin. Kjo nuk është një zonë e kategorisë së dytë dhe në të nuk jetojnë qytetarë të kategorisë së dytë, nuk jemi fidanishte për eksperimente. Do vijojmë deri kur BE të jetë gati të na përqafojë. Brenda vitit 2021 ky territor nuk do të jetë një aspiratë po një realitet’, tha Rama.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Daj Jaku10/10/2019 15:14

Ore ti "t"! Nuk na e ka fajin Trumpi ne shqiptarëve. Na e ka fajin ai që e shau, e kërcënoi, e ofendoi Trumpin i paguar nga Sorosi, ndërsa ne shqiptarët nuk pipëtimë as gëk në vend që ta zbonim me kopaçe kokës aventurierin që po zhbën një komb e një popull për inetresat e veta personale pasurore. Trumpi pret që ta ndëshkojmë ne shqiptarët Kryekriminelin, ose ta mbajmë e ti pijmë lëngun. Ky zullap ha më shumë se sa gjithë shqiptarët e tjerë bashkë. Kur ishte në bashki vidhte 20% të kryetarit, tani si kryellarministër vjedh 10 fishin e vlerës në çdo konçesion, ppp (edhe për 30 vitet e ardhshme) si dhe punët publike, komplet pronat e Shqipërisë dhe shqiptarëve, burgos e shkatërron kë ti teket, neve hiç, të lumtur nëpër kafene.

Gramoz10/10/2019 15:09

Lojti nga fiqiri! Po ik o plaku Mere se u bone gaz i botes, kush ta ve npull ty o derdimen! Yyyyyyy! Ik o zderre se me ty po tall bythen gjith dynjoja, siç e kan tall qe kur ishe i ri, e jo mo tashi qe ke pjerdh fare o Edver Taqi Zhulsi!

Tradhtari10/10/2019 15:01

Në vend që të përpiqet të krijojë urat lidhëse me Kosovën, ky antishqiptar vendos taksa Rrugës së Kombit si dhe qindra pengesa burokratike ndaj lidhjeve tregtare ndërmjet Kombit Shqiptar me qëllim izolimi. Nga ana tjetër kërkon ti ja shesë këtë copë Shqipëri të cilës i ka ngulur kthetrat, kujt se, Serbisë, Jugosllavisë së Re, Vuçiqiut të Millosheviqiut, ti japë daljen në detin Adriatik këlyshëve të Rusisë, detin Jon ja shet Greqisë (Shitja bëhet me titull personal, të ardhurat i kalon me bankat e Lindës për të blerë ishullin tropikal që ka piketuar për pleqërimin e zullapit). Kështu izolohet tërësisht Kosova e armiqve Albin Kurti , Vjosa Osmani dhe e "shpellarëve" që jetojnë atje. A do kujtohen shqiptarët kudo që janë ta dënojnë me vdekje tradhëtarin, i cili na izoloi nga Europa dhe na shet tek Serbia, Rusia, Turqia, çinemaçini. O rracë komunistësh, o rracë tradhëtarësh të Kombit. Po nuk u shua kjo rracë do shuhet Shqipëria.

Daj Jaku10/10/2019 14:38

Ky i çmendur imagjinon vehten mbret jo vetëm të Shqipërisë por të Universit. Kur do kujtohemi ne shqiptarët ta mbyllim në çmendinë sa nuk është vonë?

Arberi10/10/2019 14:07

Ky eshte origjinal Enver Hoxha u prish me te gjithe dhe tha bar do hajme dhe armikut sja shtrijme doren. Ahhh cna ka gjet neve me kete jashteqitjen komuniste por skemi cfare ti bejme kur nje pjese e populli eshte injorant dhe vuajne pjesa e mire e atij vendi.

Leka 10/10/2019 13:59

TANI KUSHDO QË MERR MISIONIN E AVNI RRUSTEMIT ËSHTË I PA DËNUESHËM.

t10/10/2019 13:37

Trampi qe u duk si shprese per shqiptaret po na del Trap

t10/10/2019 13:36

Trampi qe u duk si shprese per shqiptatet po na del Trap

Shto koment

Denonco