Mesazhi i Metës: Qeveria të thërrasë Agjencinë Atomike Ndërkombëtare të vlerësojë sigurimin e banesave

Mesazhi i Metës: Qeveria të thërrasë Agjencinë Atomike Ndërkombëtare të vlerësojë sigurimin e banesave

16:17, 23/09/2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka lëshuar edhe një tjetër mesazh qetësie pas situatës së jashtëzakonshme të ndodhur në dy ditët e fundit, ku Shqipëria u godit nga një valë lëkundjesh tërmeti si edhe të gjithë duhet të shtojnë kontributet pozitive dhe solidare në bazë të përgjegjësive institucionale, politike, shoqërore dhe qytetare.

‘Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta vlerëson ruajtjen e qetësisë nga të gjithë dhe rëndësinë e frymës së bashkëpunimit dhe solidaritetit njerëzor, pa përjashtim, nga aktorët institucionalë, politikë, shoqërorë dhe mediatikë, për normalizimin e plotë të situatës, pas tronditjeve të ditëve të fundit.

Transparenca dhe përgjegjshmëria maksimale për evidentimin e pasojave është tepër e rëndësishme në këto momente.

Në veçanti, vlerësimi teknik i banesave, pallateve dhe godinave të dëmtuara është tepër i domosdoshëm për të ardhmen.

Ndaj duke vlerësuar dhe solidaritetin e vendeve partnere dhe Bashkimit Europian, Presidenti Meta i kërkon qeverisë të ftojë zyrtarisht edhe Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, që ka kapacitetet e duhura për të përcaktuar sigurinë dhe rezistencën e banesave, pallateve dhe godinave të dëmtuara nga kjo fatkeqësi natyrore.

Keqpërdorimi nga kushdo i kësaj situate, nuk është rruga e duhur për të përballuar një shqetësim të përgjithshëm, në mënyrë të bashkuar dhe të përgjegjshme, vetëm në interes të qytetarëve të traumatizuar nga tronditjet dhe pasojat në banesat e pronat e tyre.

Të gjithë duhet të shtojnë kontributet pozitive dhe solidare në bazë të përgjegjësive institucionale, politike, shoqërore dhe qytetare.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Rustwm paci23/09/2019 21:55

Me duket pak cuditeshme ..

Shto koment

Denonco