Tërmeti në Shqipëri, reagon Hahn: BE aktivizoi mbrojtjen civile

Tërmeti në Shqipëri, reagon Hahn: BE aktivizoi mbrojtjen civile

12:07, 22/09/2019

Tërmeti i rëndë që ra në Shqipëri në orën 16:05 të ditës së djeshme, 21 shtator, ka sjellë edhe reagimin e komisionerit të Zgjerimit, Johannes Hahn.

Me një mesazh në Twitter, Hahn shprehet se ndihet i trishtuar.

Hahn ka kërkuar që BE-ja të aktivizojë ndihmën civile për Shqipërinë.

Reagimi i plotë i Johannes Hahn:

‘I trishtuar dhe i shqetësuar të mësoja për lëkundjet e vazhdueshme të tërmetit në Shqipëri të cilat kanë lënduar më shumë se 100 persona dhe kanë shkaktuar dëme serioze për infrastrukturën.

BE ofron menjëherë ndihmë përmes ‘EU CivilProtection Mechanism’.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco