‘Mund të bëhej akoma më mirë’. Xhaçka: Ishte një natë e vështirë

‘Mund të bëhej akoma më mirë’. Xhaçka: Ishte një natë e vështirë

10:23, 22/09/2019

Edi Rama ka nisur një tjetër mbledhje me drejtues të Ministrisë së Mbrojtjes, Ministrisë së Brendshme, Emergjencës Civile, Rezervës së Shtetit dhe të gjithë prefektët e vendit.

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u shpreh se tani do të ngrihen grupet e punës për dëmshpërblimet.

‘Ka qenë një ditë e vështirë dje për të përballuar pasojat e para të një tërmeti relativisht të fortë. Ka qenë një natë intensive për shtabet e emergjencës, prefektët, bluzat e bardha dhe të gjithë të tjerët, që kanë qenë në terren për të ndihmuar ata që kaluan natën jashtë.

Ky moment shoqërohet me frikë dhe pasiguri.

Shumë familje me fëmijë të vegjël dhe që nuk kanë siguri nga banesat e tyre janë të detyruar të refuzojnë hyrjen në banesë. Grupet e vlerësimit të dëmeve janë ngritur.

Janë ngritur shumë qendra që mund të presin të gjithë qytetarët, kryesisht në Tiranë dhe Durrës.

Mund të bëhej një punë akoma më e mirë. Të ngremë një orë e më parë grupet e vlerësimit të punës dhe për të siguruar të gjithë qytetarët për t'i dëmshpërblyer’, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco