Former IM Saimir Tahiri attacks US Embassy for exercising pressure on the Albanian justice

Former IM Saimir Tahiri attacks US Embassy for exercising pressure on the Albanian justice

12:15, 21/09/2019

Former Interior Minister Saimir Tahiri attacked the US Embassy today saying he does not believe “there is any foreign embassy in the United States that does what the US Embassy does here”.

Tahiri was found guilty of abuse of office by the Court for Serious Crimes and was handed a sentence of five years in prison which was reduced in 3 years 4 months of probation service. The Prosecution had charged the former minister with involvement in drugs traffic and organized crime organization, seeking 12 years in prison, but those charges were dropped by the court.

After that, the US Embassy declared the verdict was “discouraging”. Tahiri said today “there is no bigger pressure on justice than this”. Two representatives of the US Embassy in Tirana attended all the trial sessions.

Asked if he had received any message from Albanian Premier Edi Rama after the trial, Tahiri told reporters they’d better ask Rama, adding he will continue the road to justice on his own.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

lali21/09/2019 12:50

Normale, se kur duan amerikanet ti heqin breket nga koka dhe pa duar biles. Por ne kete karrocen e prishur USA qe kemi ne Tirane (vetem ambasade nuk mund te quhet) jane pikerisht ata qe te kane dhene dore ty. I quajte ti mer qorr karroce e prishur te gjithe si prokuroret e gjyqtaret. Jo karroce e prishur por vemje jane sepse ata te ndihmuan. Akuzat ngrihen mbi bazen e provave te plota. Vleresohen provat ne hollesi, pastaj ngrihen akuza te mbeshtetura. Vetem ne shqiperi ndodh qe prokuroret ngrejne akuza pa prova, por edhe kur i kane i humbasin pa dashje dhe normalisht del jo vetem i pafajshem por edhe kerkues i demit, njesoj si Fullani. Por ajo kohe ka ikur. Duket sikur ke shpetuar por deri ne fyt e ke. Po te kishte vertete PROKURORE te kishin bere synet, sepse e di gjithe shqiperia dhe komuniteti nderkombetar se cili je ti. Prit se akoma nuk ka mbaruar........... . Ne burg do te perfundosh realisht, por jo tani ....

shqipe21/09/2019 12:42

dridhe Sajmir dridhe se te ka shum hije. Funderin e rilindjes do vdesesh nuk ke shpetim se sherbetor i atij klani je deri ne fund. Ata te ambasades ndejten pas shpatullave te tua dhe te mbeshteten shume ty dhe rilindjen e qelbur nuk mbeshteten ceshtjen kundra teje. Patjeter qe je nen presjon se ske byth te shprehesh. Kjo te gjen kur shitesh te krimi .pull do ti kesh mbas vetes gjith jeten o saimir tradhtari

vera21/09/2019 12:25

Presionin nuk e sheron gje tjeter pervec presionit. Respekt per ata qe arrijne te gjejne gjuhen me te pershtatshme!

Shto koment

Denonco