Tahiri i lirë, Çela në burg/ Gjykata vendime të ndryshme për të njëjtat akuza

Tahiri i lirë, Çela në burg/ Gjykata vendime të ndryshme për të njëjtat akuza

22:48, 19/09/2019

Ndonëse u dënua për të njëjtën vepër penale si Saimir Tahiri, ‘shpërdorim detyre’, Jaeld Çela, ish-drejtor i Policisë së Vlorës, nuk i ka shpëtuar burgut.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur dënimin me 3.4 vite burg ish-policin, i cili ndodhet ende në arrati.

Ndryshe nga Tahiri, që ky dënim iu konvertua në shërbim prove, për Jaeld Çelën nuk është aplikuar e njëjta masë.

Edhe Çela u akuza për veprat penale ‘trafikim i narkotikëve’ në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, ‘kryerja e veprave penale nga organizata kriminale’, ‘grup i strukturuar kriminal’. Asnjë nga këto akuza nuk u pranua nga Gjyjkata, e cila e shpalli fjator për ‘shpërdorim detyre’.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari20/09/2019 08:51

Me pak fjale, i rruajten bythen!! Kur jane "arrati" i denojne me burg keta kriminele, po te ishte ketu do ishte i lire!! Cfare gallate!! Te dhjefsha drejtesine shqiptare!!! Pse nuk pagoi 3500 leke drita populli u denua me vendim te formes se prere 3 vjet burg. Shqiperia ka 7 vjet det me hashash e kokaine dhe ministri qe kriminelet i drejton, i mbron, i organizon, i perdor dhe e ve gjithe strukturen e policise ne sherbim te trafikut te droges shpallet i pafajshem!!! Cdo dite denoncohen plantacione hashashi nen mbrojtjen e policise dhe pushtetit lokal te rilindjes dhe nuk ka asnje "peshk te madh" te arrestuar. Me kete vendim te gjykates, mbetet tani qe Rama te nxjerre nje VKM per legalizimin e kultimit, prodhimit, perdorimit dhe trafikimit te lendeve markotike.

Edlir Rameta20/09/2019 06:58

Ky vendim pritesh, sepse Ed topja i ka vene poshte kembeve te tija te qelbura nga korupsioni, vjedhura, grabitja,etc. Qe Edvin topes nuke ia dien per Lul 7x7=42,per Xha Like presidentin, per Mon "fallexhoren"kete po e jetojme, por qe mos ti ruhet as nga gjermanet e amerikanet (keta te fundit i dergonte ne gjyqin e Sajes si tifoza futbolli )kete skisha per ta besuar. Ky i DASHIT ky Palmeri a e mori vesh vendimin e gjykates per Sajen?! !Edvin topja padyshim eshte tutori jo vetem i gjykatesve e prokurorve por i te gjith ketyre qe permenda me larte. Edvin topja thjeshte duke perdorur Donald Lulune krijoi gjithe kete telenovele kunder Sajes per te vetmen arsye qe postin karigen e tije ta gezoje "nipi "Sorosit Lali Fiku.Per kete u gjithe kjo loje e qelbur kunder Sajes, per ti nderprere karieren ish "ministrit me te mire "te Rilindjes Sajmir Tahirit.Regjisori i kesaj telenovele Edvin Rama i ka kthyer me diplomate me politikane aktore ne fuksion te tije.

Fakir sahiri20/09/2019 01:19

Kanceri ed rames dhe vasalve

Daj Jaku19/09/2019 23:41

Atë që e kanë prezent e lënë të lirë, vartësin e arratisur e dënojnë me "burg. Drejtësia e E Dramës i cili në vend të trurit ka dy loqe. Kaq qesharake nuk ka qenë Shqipëria as në kohë të Haxhi Qamilit, të paktën atëherë kushim një Esad Toptan, ndërsa sot kemi një me loqe në vend të trurit.

Shto koment

Denonco