Dënimi i Tahirit, si po tenton Edi Rama të mashtrojë Gjermaninë

Dënimi i Tahirit, si po tenton Edi Rama të mashtrojë Gjermaninë

13:15, 19/09/2019

Ka përfunduar seanca gjyqësore ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri, ndërsa Gjykata e Krimeve të Rënda është tërhequr për vendimin final, të cilin pritet ta japë në orën 16:00.

Vetë ish-ministri Tahiri ka vendosur të mos largohet nga Krimet e Rënda, derisa të njihet me vendimin e gjykatës. Tahiri është ulur te kafja e gjykatës dhe po pret vendimin.

Ndërkohë duke shikuar rrjedhën e ngjarjeve dhe mesazhet e sotshme por edhe ato të ditve më parë pritet Saimir tahiri do të shpallet i pafajshëm për trafikun e drogës dhe do të dënohet për akuzën më të lehtë, shpërdorim i detyrës.

Kjo sepse Edi Rames i duhet Saimir Tahiri i dënuar për statistikë përpara vendimit të Gjermanisë për negociatat.

Eshtë kusht i tyre prej 3 vjetësh denimi i zyrtarëve të lartë. Çeshtja e Saimir Tahirit ka qenë pjese e dosjes së Shqipërisë sa herë Rama ka takuar Merkel, kështu që për të qetësuar kancelarinë me një denim në dukje të rëndë, Edi Rama tenton të mashtrojë partnerët, ndërkohë që Tahiri mund të fitojë më vonë pafajësi të plotë në Apel.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco